Raduloviću, Mićiću-Miranoviću i Iliću pritvor je određen zbog opasnosti od bjekstva, opasnosti da bi mogli uticati na svjedoke i jer je u pitanju krivično djelo za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora od deset godina ili teža kazna i koje je posebno teško zbog načina izvršenja ili posljedica.
Droga je na brodu ,,Budva“ otkrivena i oduzeta 2. maja 2020. godine, u njemačkoj luci Hamburg.
Radulović, Mićić Miranović i Ilić su uhapšeni u ponedjeljak a kod tužioca Zorana Vučinića branili su se ćutanjem
Pored njih krivičnom prijavom obuhvaćeni su i visokopozicionirani pripadnici škaljarskog klana Vladan Radoman i Boban Sjekloća koji su u bjekstvu, kao i M. B. i M. R., koji nijesu dostupni državnim organima.
Oni se sumnjiče da su učinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, a O. I. se na teret stavlja i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija, saopšteno je juče iz tužilaštva.
Hapšenja i pokretanje postupka u ovom slučaju uslijedila su na osnovu analize komunikacija ostvarenih preko „SKY ECC“ aplikacije i pribavljanja određenih spisa od državnog tužilaštva u Hamburgu.
Nadležni pravosudni organ Njemačke je ranije ove godine, kako je pojašnjeno iz SDT-a, dostavio spise krivičnog predmeta Specijalnom državnom tužilaštvu, sa molbom za preuzimanje krivičnog gonjenja.
Prilikom zaplijene kokaina 2. maja 2020. godine od 23-člane posade uhapšen je jedino Mladen Radulović koji je nakon pola godine provedenih u pritvoru pušten na slobodu i protiv njega je obustavljen postupak.
U akciji zaplijene tereta sa drogom u njemačkoj luci Hamburg učestvovala je i crnogorska policija zajedno sa kolegama iz američke agencije DEA, Velike Britanije, Portugalije, Španije, Njemačke i Holandije.
Droga na teretni brod „Budva“ ukrcana je u brazilskoj luci Santos, zajedno sa rasutim šećerom koji je crnogorski brod prevezao do luke Kazablanka.
Šećer je iskrcan u Maroku, a na brodu je ostalo skriveno pola tone droge, koju je u Hamburgu zaplijenila njemačka policija.
„Budvu“ je još tokom njenog prolaska kroz holandske teritorijalne vode presrela pomorska policija te države i brod pratila do njemačkih voda, gdje ga je predala u nadzor njemačkim vlastima.
Droga, čija je vrijednost tada procijenjena na oko 50 miliona eura, pronađena je u mašini broda, iza pregrade koja ima metalni poklopac osiguran sa desetak velikih šarafa.
U vodootpornim vrećama pronađeno je ukupno 509 kilograma kokaina, a pored su se nalazili konopi, plutače i GPS predajnik, što upućuje na zaključak da je droga trebalo da bude izbačena u more prije dolaska u hamburšku luku.
Pripadnici ove grupe bi zahvaljujući GPS signalu pronašli tovar sa drogom u moru, a potom ga utovarili u manje čamce.