Društvo

Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore

Radunović: Pandemija ukazala na potrebe inovacija u zdravstvu

Pandemija koronavirusa pokazala je da su potrebne promjene u obrazovanju i novi profil medicinskih radnika, kako bi mogli da odgovore na izazove, ocijenio je dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore (UCG) Miodrag Radunović.

Radunović: Pandemija ukazala na potrebe inovacija u zdravstvu Foto: Foto: UCG
Radunović: Pandemija ukazala na potrebe inovacija u zdravstvu
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno iz UCG, Radunović je razgovarao sa regionalnim direktorom Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu Hansom Klugeom, koji je od 7. maja u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.

Radunović je istakao nemjerljivu ulogu SZO i Klugea u odgovoru na globalnu pandemiju Kovid-19, koje je, kako je naveo, u organizaciji odgovora zdravstvenih sistema na pandemiju umanjilo ozbiljne posledice u evropskom regionu.

"Pandemija koronavirusa je pokazala da novo vrijeme traži novi profil zdravstvenih radnika, redefinisanje kurikuluma u programima obrazovanja, sa akcentom na preventivnim programima, kompetentnim da odgovore na ovakve izazove", kazao je Radunović.

On je naveo da je Medicinski fakultet doprinio u odbrani od Kovid-a i tako što su studenti na početku pandemije pomagali zdravstvenim radnicima u Call centru.

“Takođe, učestvuju u obilježavanju SZO dana, što je nedavno bio slučaj sa “nedjeljom imunizacije”, kada su u tri crnogorska regiona radili na podizanju svijesti o značaju vakcinacije”, dodao je Radunović.

Kluge je prepoznako kao veoma važnu ideju saradnje u oblasti obrazovanja zdravstvenih radnika i najavio osnivanje Mreže medicinskih fakulteta u evropskom regionu, u kojoj će, prema njegovim riječima, Medicinski fakultet UCG imati jednu od liderskih uloga.

Nakon sastanka, Kluge je održao predavanje na temu Evropski program rada SZO za Evropu, ulaganje u zdravlje, inovacije i znanje – put održivog razvoja.

On je kazao da pandemija naglašava hitnost potrebe za inovacijama u zdravstvu.

“Nove kompetencije, veća produktivnost, obezbjedjivanje uslova za veću motivisanost zdravstvenog kadra i sprečavanje njegovog odlivanja van Crne Gore, kontinuirano učenje i digitalna pismenost, nemaju alternative”, rekao je Kluge.

On je objasnio da je Kovid-19 ubrzao upotrebu novih tehnologija i da je pandemija podstakla nove modele i platforme za daljinsko učenje.

"Sa novom Vladom Crne Gore i tekućim radom na zdravstvenoj politici, otvorile su se mogućnosti za modernizaciju sistema korišćenjem digitalnih tehnologija, što je otvorilo mogućnost da Crna Gora postane regionalni lider u digitalnom zdravstvu u okvirima zapadnog Balkana", kazao je Kluge.

Radunović je Klugeu uručio plaketu za doprinos razvoju javnog zdravlja i afirmaciji akademske zajednice.

Portal Analitika