Na početku sjednice, poslanik Demokratske partije socijalista Jevto Eraković pokrenuo je inicijativu da bude osuđen govor mržnje direktora HE Piva Radomira Radonjića usmjeren protiv poslanika Gencija Nimanbegua.
Ranije nijeste tako reagovali
Na to je reagovao poslanik Demokratskog fronta Milun Zogović, koji je rekao da podržava inicijativu, ali da DPS tako nije reagovao ranije.
"Nijesam nikad čuo da je neko od njih osudio govore mržnje kojima su bili izloženi poslanici DF i predstavnici srpskog naroda u Crnoj Gori. Nama je Duško Marković prošle godine poručio da ćemo poslije izbora svi morati da selimo iz Crne Gore", rekao je Zogović.
Vladimir Martinović iz Demokratske Crne Gore rekao je kako ispred poslaničkog kluba osuđuje govor mržnje prema Nimanbeguu, ali i da osudi "sve govore mržnje u Crnoj Gori".
Seksizam prema Vesni Bratić
Reagovao je i Dragan Bojović iz DF.
"Pozivam da osudimo seksistički govor mržnje upućen ministarki Bratić od strane portparola Socijaldemokrata", rekao je on, misleći na Nikolu Zirojevića.
Slaven Radunović (DF) rekao je kako je u pitanju Radonjićev ispad, a ne nešto što je 'mejnstrim' u Novoj srpskoj demokratiji. On je dodao kako će ta partija preduzeti korake povodom Radonjićevog govora mržnje.
"Imao je možda razloga da bude ljut na čitav svijet, jer je pripadao narodu koji je ovdje dugo bio ugrožen", dodao je on.
Ne relativizovati
Javio se zatim Eraković, koji je izrazio zadovoljstvo što su predstavnici poslaničkih klubova osudili govor mržnje prema Nimanbeguu.
"Ne smijemo nijednu osudu da relativizujemo na bilo koji način. Ako imamo u ovom momentu egzaktan primjer, mislim da ne treba petljati bilo šta drugo, a naročito ne saopštavati neistine o pojedinim poslanicima, da su kazali nešto što oni nikad nijesu rekli", rekao je Eraković.
Miodrag Lekić (DEMOS) rekao je da se prostakluk i šovinizam sa društvenih mreža ne smije relativizovati.
Damir Šehović (SD) kazao je kako mu je drago što su se i pozicija i opozicija saglasili na direktan način u osudi govora mržnje.
Vrijeđaju i komite
Javio se opet Radunović, dodavši kako je posebno osjetljiv prema pripadniku nacionalne manjine.
"Posebno jer mu je prebačeno što je govorio svojim jezikom. Dok budem živ, boriću se za to da on govori svojim jezikom, kao i ja. Ali, budimo svjesni - uvrede koje trpe srpski političari, od raznih komita svaki dan su slične ovome, ako ne i grublje. Znamo da se radi o jednoj akciji koja je projektovana otkad je osnovan komitski pokret", istakao je on.
Obratila se i Božena Jelušić (URA), koja se upitala šta bi bilo da je umjesto Nimanbegua na meti bila poslanica koja je Albanka.
"Niko nije pomenuo uvrede upućene Draginji Vuksanović - Stanković, Tamari Nikčević, Aleksandri Vuković, Sanji Damjanović, Vesni Bratić, Jeleni Borovinić - Bojović", istakla je Jelušić.
Prijete iskompleksirane osobe
Osudila je govor mržnje i Draginja Vuksanović - Stanković (SDP), koja je rekla da Crna Gora u ovom političkom okruženju dotakla dno, ali i da, uprkos mizoginih i seksističkih poruka koje joj upućuju, neće posustati.
"I dalje ću govoriti glasno i jasno, iskreno ono što mislim. Ovakvi izlivi mržnje, šovinizma, fašizma, mizogini, posljedica su odrastanja u lošim životnim uslovima, gdje su lica koja iskazuju te poruke bila žrtve psihičkog i fizičkog zlostavljanja. Tako da su te osobe za žaljenje. I svoje komplekse manifestuju tako što, krijući se iza lažnih profila, pokušavaju da nas ućutkaju. Pitam se da li bi imali hrabrosti da to saopšte sa metra udaljenosti? Mislim da ne bi. A neka pokušaju", rekla je ona.
Marko Milačić (Prava Crna Gora) kazao je da se podrazumijeva da pruža podršku Nimanbeguu.
"Ko je kriv za ovo što se dešava u zemlji i za ovakve ispade? Onaj koji je stvarao ovaj ambijent 30 godina", poručio je on, ističući da je riječ o Milu Đukanoviću.
Osudio je govor mržnje prema Nimanbeguu i Andrija Popović (Liberalna partija).
"To nam se ne smije dešavati, moramo stalno reagovati kod takvih pojava", ocijenio je Popović.
Vlada da preduzme korake
Na kraju se obratio i Genci Nimanbegu. On je zahvalio najprije medijima koji su javnost obavijestili o šovinističkim ispadima.
"Zahvaljujem i vama, poštovane kolege. Ne osjećam se kao žrtva, ali je jasno da su uvrede na moj račun - uvrede upućene mom narodu. Uvrede na račun koleginica - uvrede su na račun svih žena u Crnoj Gori", dodao je on.
"Parlamentarna većina ima odgovornost za ovo, u ovom slučaju Vlada. Konačno moramo shvatiti da je Facebook postao javan prostor i koristi se kao oružje protiv ljudi, a naša Vlada neka preduzme korake", zaključio je Nimanbegu.