“Sa indignacijom odbacujemo nastup Davidovića na sjednici Socijalnog savjeta. Posao obavljamo sa punom osjetljivošću za potrošače i energetska preduzeća, a kako ko radi i kako je radio, vrlo brzo će se pokazati”, saopštili su agenciji Mina biznis iz RAE.
Davidović je u srijedu na sjednici Socijalnog savjeta kazao da je odlukom o poskupljenju električne energije predviđeno da struja za nikšićku fabriku, koja je u bankrotu, bude šest puta skuplja nego za Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP).
On smatra da struja za neka preduzeća ne može poskupiti tri odsto, za druga šest odsto, a za treća 18 odsto.
Iz RAE su naveli da Davidović treba da zna da regulator ne može da upravlja postrojenjima nikšićke fabrike, već je njegov zadatak da formira realnu cijenu struje na kojoj isporučilac i kupac, odnosno Elektroprivreda (EPCG) i Željezara treba da zasnivaju ugovor kojim regulišu međusobne obaveze, uključujući i tolerancije odstupanja u preuzimanju.
“Ukoliko postoji takav ugovor, lako će se riješiti problem, bez obzira na visinu nove cijene koja je zasnovana na propisima i realnim parametrima”, poručili su iz RAE.
Oni su objasnili da su cijene električne energije, koje su utvrđene posljednjom odlukom regulatora, zasnovane na korekcijama zbog odstupanja u realizaciji energetskih i troškovnih parametara, na osnovu kojih su definisane cijene za 2010. godinu i 11 mjeseci prošle.
“Korekcije su uključile pozitivne i negativne efekte odstupanja, kako za potrošače tako i za EPCG, i to prema doprinosu potrošača na svim naponskim nivoima”, saopštili su iz RAE.
Oni su dodali i da su zbog toga procenti povećanja za pojedine grupe potrošača različiti.
„Kada je Željezara u pitanju, uticaj njenih odstupanja u preuzimanju električne energije, kako po količni, tako i po snazi, su najveća i zato je povećanje najveće“, objasnili su iz RAE.
Iz RAE su precizirali da su u prošlih pet godina, koliko u Crnoj Gori traje ekonomska regulacija cijena, Željezari odobrili prosječnu cijenu od 4,77 centi po kilovat satu (kWh).
“Nažalost, Željezara je zbog slabog korišćenja kapaciteta, odnosno preuzimanja samo 67 odsto planiranih količina energije, i lošeg korišćenja snage, energiju platila po cijeni od 6,07 centi po kWh, ili 27 odsto skuplje nego što joj je bilo omogućeno odlukama regulatora”, objasnili su iz RAE.
Regulator je od 1. januara, na osnovu zahtjeva EPCG, utvrdio nove cijene i tarife koje će važiti do 30. juna. Prema toj odluci struja je za KAP poskupila 3,72 odsto, dok je za nikšićku Željezaru veća 15,26 odsto.
Kilovat sat struje za Željeznicu poskupio je 14,26 odsto, a za Termoelektranu Pljevlja 16,63 odsto.