Abiznis

RAE traži od EPCG da dopuni dokumentaciju

Izvor


RAE je nakon detaljnog pregleda uočila nedostatke i konstatovala da zahtjev EPCG nije dostavljen u skladu sa metodologijama za distribuciju odnosno za javnog snabdjevača.



„Kako uz zahtjev nijesu dostavljena sva potrebna dokumenta, dokazi i obrazloženja u skladu sa propisanim metodologijama, on je nepotpun i nejasan za odlučivanje“, navodi se u obavještenju RAE u koje je agencija Mina-business imala uvid.



Regulator je utvrdio i da zahtjev CGES-a nije dostavljen u skladu sa Metodologijom za utvrđivanje regulatornog prihoda i cijena za korišćenje prenosnog sistema električne energije.



Iz RAE su objasnili da zahtjev i dokumentacija EPCG, koja se odnosi na Funkcionalnu cjelinu Distribucija, sadrži nedostatke jer pojedina dokumenta nijesu ovjerena i potpisana.



Iz RAE su kazali da nije dostavljen finansijski izvještaj za prošlu godinu, što propisuje Metodologija za distribuciju, već samo bilansi stanja i uspjeha.



„Ovi bilansi su sastavljeni za EPCG kao cjelinu, odnosno nijesu sastavljeni bilansi po funkcionalnim cjelinama, shodno Zakonu o energetici“, objasnili su iz RAE.



Regulator je zatražio od EPCG da dostavi Biznis plan od ove do 2015. godine, sa odlukom o njegovom usvajanju od organa preduzeća, kao i sa jasno razdvojenim Biznis planom Operatora distributivnog sistema.



Iz RAE su kazali i da nijesu dostavljeni pokazatelji efikasnosti poslovanja za prethodne tri godine.



„Kada je riječ o analizi ostvarenih i zahtijevanih troškova, troškovi nijesu obrazloženi u skladu sa metodologijom. Takođe, pojedini iznosi dati u obračunu regulatorno dozvoljenog prihoda nijesu usaglašeni sa iznosima datim u obrascima i analitici rashoda i prihoda“, precizirali su iz RAE.



EPCG, kako tvrde iz RAE, nije dostavila ni dokumenta koja dokazuju da je sproveden postupak nabavke energije za pokrivanje gubitaka u distributivnom sistemu.



„Takođe nije jasno na osnovu čega su izračunate cijene za pokriće dozvoljenih gubitaka u distributivnom sistemu“, naveli su iz RAE.



Kada je riječ o FC Snabdijevanje, primjedbe RAE uglavnom su iste kao i za Distribuciju.



Iz RAE su kazali da je EPCG prema metodologijama trebalo da dostavi i ugovore, predugovore, okvirne sporazume ili druga dokumenta u vezi sa nabavkom električne energije za snabdijevanje tarifnih kupaca.



„Ugovori zaključeni sa EFT-om i Holding Slovenske elektrane dostavljeni su na engleskom jeziku. Potrebno ih je dostaviti na službenom jeziku u Crnoj Gori, kao i sve originale ugovora na uvid“, poručili su iz RAE.



Kada je u pitanju CGES, RAE je utvrdila da kompanija nije dostavila finansijski izvještaj za prošlu godinu, iako je u zahtjevu navedeno suprotno.



„Dostavljen je finansijski izvještaj za 2010. godinu“, precizirali su iz RAE.



Takođe, kako su naveli, uz Investicioni plan CGES-a od ove do 2014. godine, nije dostavljena odluka o usvajanju tog dokumenta od Odbora direktora.



Iz RAE su objasnili da je za svaki projekat potrebno dati izvor finansiranja i strukturu.



RAE je utvrdila i da CGES u zahtjevu nije napravio obračun cijene korišćenja prenosnog sistema i cijene gubitaka električne energije, a konstatovano je i da dosta troškova nije detaljno obrazloženo.



„Troškovi poslovanja za ovu godinu, koji se mogu kontrolisati nijesu obrazloženi. Potrebno je detaljno obrazloženje ovih troškova i dokumentacija na bazi koje su rađene projekcije troškova“, dodali su iz RAE.



U zahtjevu CGES-a, kako tvrde iz RAE, nijesu dostavljeni ugovori, predugovori, okvirni sporazumi ili drugi dokumenti u vezi sa nabavkom električne energije za pokrivanje gubitaka u prenosno sistemu.



„Nije dostavljena dokumentacija na osnovu koje je napravljen obračun gubitaka nastalih po osnovu tranzita energije, kao ni projekcija istih za naredni regulatorni period“, objasnili su iz RAE.



Iz RAE su kazali da od kompanija očekuju blagovremeno postupanje i kompletiranje propisanih dokumenata koji će biti validni, potpuni i usklađeni sa odredbama metodologija.



EPCG i CGES dostavili su regulatoru 30. marta zahtjeve za odobravanje regulatorno dozvoljenog prihoda, na osnovu kojih će se formirati cijene koje će važiti od 1. avgusta.



Zahtjev CGES-a je na nivou prošlogodišnjeg i iznosi 30,5 miliona EUR. EPCG je tražila da joj se za ovu godinu odobri prihod od skoro 260 miliona EUR, što je za oko 116 miliona manje nego prošle.



Regulator je procijenio da bi, ukoliko se oba zahtjeva prihvate u traženim iznosima, struja poskupila 25 odsto.



Predstavnici RAE ranije su najavili da će cijene struje, zbog približavanja evropskom tržištu, od avgusta najvjerovatnije porasti.



RAE će, nakon detaljne analize zahtjeva i traženja dodatnih pojašnjenja od kompanija, 15. jula izaći sa prihodom, koji će po odgovarajućim tabelama biti pretočen u nove cijene struje.



EPCG i CGES zahtjeve su pripremili u skladu sa novim metodologijama RAE, usvojenim krajem prošle godine, prema kojima će se cijene struje primjenjivati na period od tri godine.

Portal Analitika