“Biće napravljeno jedno uporođenje kao prvi pregled onoga što je EP zahtijevala sa onim što im je odobreno za prošlu godinu. Tu će se vidjelti kolika je težina zahtjeva. Nakon toga slijedi analiza zahtjeva i određivanje realnosti troškova. Proces traje tri mjeseca i rezultiraće odobravanjem prihoda i davanjem prihoda javnom snabdjevaču na određivanje cijena. Krajem februara opčekujemo odrađivanje cijena i tada će Agencija to da potvrdi ili ne potvrdi.”-kazao je Kotri.
Regulatorna agencija za energetiku štiti interese energetskih subjekata i privatizacije koja je ključna za proces određivanja cijena električne energije, smatra aktivista nevladinog sektora Stevo Muk.
„U suštini, RAE i dalje ne štiti javni interes i to se prije svega odnosi na zaštitu potrošača, domaćinstava”, rekao je Muk.
Prema njegovim riječima, zahtjevi Elektroprivrede i Crnogorskog elektroprenosnog sistema za odobravanje regulatorno dozvoljenog prihoda, dvostruko su viši u odnosu na cijene i tarife iz prošle godine.
„I ranije smo ukazivali na to da će građani plaćati uspijeh privatizacije EPCG, i u međuvremenu novih aranžmana u vezi sa privatizacijom i dokapitalizacijom dijela CES-a, odnosno, bivšeg Prenosa i mislim da je to ono što je u suštini sadržano u ovim zahtjevima”, kazao je Muk koji je sa Goranom Đurovićem i Daliborkom Uljarević podnosio tužbe protiv RAE, a pripremaju i nove.
On, imajući u vidu njihovo gotovo trogodišnje iskustvo u borbi za zaštitu javnog interesa, smatra da su i neke ranije tužbe EPCG, možda i CES-a bili samo dio vješte igre između tih energetskih subjekata, odnosno, RAE.
Muk ipak ne očekuje da će cijena električne energije biti dvostruko veća.
„Ne mislim da će doći do tako značajnog povećanja cijene struje za koje mi smatramo da je neopravdano, kao što što nijesu bile opravdane ni cijene i tarife iz 2009. i prošle godine”, kazao je Muk.
On je podsjedio da je sa Đurovićem i Uljarević, kao grupa građana, nedavno podnio tužbu protiv odluke koju je RAE donijela po presudi Upravnog suda.
»U suštini RAE ne poštuje odluke Suda, već donosi samo odluke identične prethodnim, koje je Sud već oborio. U tom smislu, zaključak je za nas jednostavan, a to je da RAE ne želi da radi u skladu sa zakonom, već samo u interesu energetskih subjekata«, rekao je Muk. »To će vjerovatno biti tako dok budu imali političku podršku u Skupštini«.
RAE je polovinom decembra odlučila da utvrdi privremene cijene i tarife koje će važiti do aprila, odnosno do tada će važiti postojeće cijene struje.
Prosječan račun za utrošenu električnu energiju po domaćinstvu za decembar iznosi 37,9 EUR, prema očitanoj potrošnji na oko 287,24 hiljade mjernih mjesta u tom mjesecu, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore.
„Decembarski računi za utrošenu električnu energiju, ovih dana, biće dostavljeni na adresu 327,27 hiljada domaćinstava u Crnoj Gori. Ukupni iznos računa je oko 11 miliona EUR“, naveli su iz EPCG-a.
Ukupan broj računa čija vrijednost je od 100 do 150 EUR iznosio je oko 4,9 odsto.
„U odnosu na novembar domaćinstvima je u decembru prošle godine isporučeno za trećinu više energije, dok je u odnosu na isti mjesec 2009. distribuirano oko 12 odsto više struje“, precizirali su iz EPCG-a.
Oni su objasnili da inkasanti decembarsku potrošnju, zbog nepristupačnosti mjernom mjestu, nijesu uspjeli da očitaju kod oko 40 hiljada potrošača.
„Riječ je o objektima koji nijesu stalno nastanjeni, kao i kućama i zgradama gdje su bile zatvorene prostorije sa mjernim mjestima“, kazali su iz EPCG-a.
Oni su podsjetili da su do početka decembra prošle godine smanjili krađu električne energije skoro četiri puta u odnosu na 2009. i povećali broj očitanih mjernih mjesta.
„Time je postignut značajan napredak u ostvarivanju zacrtanih ciljeva Strategije za smanjenje gubitaka“, poručili su iz EPCG-a.