Abiznis

RAE:Ponovo o zahtjevu EPCG

Izvor

„Potrebno je da operator distributivnog sistema dostavi vjerodostojne dokaze o sprovedenom postupku za nabavku električne energije za pokrivanje gubitaka, u skladu sa Privremenom metodologijom za određivanje regulatornog prihoda i cijena za korišćenje distributivnog sistema", navodi se u pozivu RAE prenijela je MINA-BUSINESS.

Na raspravi će biti razmatrano i da li je Registar osnovnih sredstava operatora distributivnog sistema usaglašen sa dokumentacijom o vlasništvu.

Iz RAE traže i pojašnjenje o tome da li je iznos troška amortizacije izračunat u skladu sa Privremene metodologije. Učesnici rasprave bi, takođe, trebalo i da odgovore na pitanje na osnovu čega su planirani vanredni prihodi za ovu godinu, a biće neophodno i da dostave podatke o korekcijama u skladu Privremenom metodologijom.

Iz RAE su saopštili da je neophodno i dostavljanje izvještaja o realizaciji investicionih i operativnih indikatora za prošlu godinu u vezi sa Ugovorom o prodaji dijela akcija i dokapitalizaciji EPCG, koji se odnose na Operatora distributivnog sistema.

Na raspravi o zahtjevu EPCG za odobravanje regulatorno dozvoljenog prihoda kao javnom snabdjevaču biće razmatrana pitanja u vezi sa načinom utvrđivanja cijena električne energije iz domaćih izvora.

Posebno je, kako su dodali, potrebno objasniti sa kojim brojem zaposlenih i na koji način su obračunate zarade i ostala lična primanja, na osnovu čega je planiran trošak otkupa radnih mjesta, zašto je povećan trošak usluga trećih lica i rezervnih djelova i materijala i kako je obračunat porez na imovinu i obavezni doprinosi.

RAE traži odgovore i na pitanja kako je obračunat trošak zaštite životne sredine, šta sadrži stavka ostali i finansijski trošak, kao i koje su korekcije uzete u obzir kod priznavanja ovih troškova. »Potrebno je detaljnije obrazložiti planirani povrat na sredstva. Nije jasno da li su osnovica i stopa za izračunavanje povrata izračunate u skladu sa metodologijama«, naveli su.

Projekcija ostvarenja vanrednih prihoda za prošlu godinu je, kako su dodali, oko 17 miliona eura, a plan za ovu oko 900 hiljada i neophodno je pojasniti zbog čega su vanredni prihodi planirani u tako niskom iznosu. »Potrebno je dostaviti strukturu troškova obavljanja zajedničkih poslova sa detaljnim obrazloženjem pojedinačnih. Takođe je potrebno objasniti po kojem je ključu obavljena raspodjela ovog troška na funkcionalne cjeline«, kazali su iz RAE.

Raspravljaće se, kako je najavljeno, i o pitanjima vezanim za način utvrđivanja cijena električne energije nabavljene iz uvoza, u skladu sa Privremenom metodologijom za određivanje regulatornog prihoda javnog snabdjevača i regulisanih tarifa za snabdijevanje električnom energijom.

U odobravanju regulatorno dozvoljenog prihoda za javnog snabdijevača, kako su naveli iz RAE, potrebno je dodatno objasniti troškove koji se odnose na način obračunavanja zarada i ostalih ličnih primanja, na osnovu koje cijene rada i za koji broj zaposlenih.

Potrebno je razmotriti i obračun poreza na imovinu i obaveznih doprinosa.

Usmena raspravu o odobravanju regulatorno dozvoljenog prihoda Elektroprivredi kao operatoru distributivnog sistema, održana je u srijedu, a obilježili su je nesporazumi u vezi sa periodom za koji podaci treba da se dostave.

Portal Analitika