Reagovanje prenosimo integralno:
-Podsjećamo da je u prethodnom periodu, kao što je to na početku svog mandata i najavio premijer Lukšić bio otvoren za ideje, inicijative, projekte, a velikom broju nevladinih organizacija je upravo od strane premijera pružena podrška kako bi se obezbijedilo funkcionisanje i opstanak organizacija čija je egzistencija i funkcionisanje bilo ugroženo.
Podsjećamo, da je upravo premijer lično inicirao i ubrzao donošenje akata koji se odnose na uključivanje NVO-a u kreiranje javnih politika, i upravo je jednoj NVO povjereno vođenje posla za najvažniji strateški akt koji će urediti i pravno definisati uključivanje NVO-a u donošenje zakona, strategija, raznih savjeta i drugih radnih tijela Vlade.
Uporedo sa tim procesom, brojne NVO su bile uključene u kreiranje javnih politika. Podsjećamo na nedavno usvojene Uredbe o uređivanju upotrebe službenih automobila na osnovu inicijativa NVO-a, uključivanje NVO-a u izradu Zakona o finansiranje političkih partija, Zakona o nevladinim organizacijama, Zakona o slobodnom pristupu informacijama i drugih. Istovremeno, predstavnici NVO-a članovi su velikog broja savjeta kao što je Savjet za saradnju sa NVO, kao krovno tijelo, Savjeta za antidiskriminaciju, Savjeta za prava djeteta, Komisije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, a članovi su Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću.
U narednom periodu, dosljedni principu uključivanju civilnog sektora u javne politike, sprovešćemo postupak uključivanja NVO-a kao posmatrača i na sjednice Savjeta za privatizaciju, čime se izlazi u susret inicijativi CRNVO-a. Da kabinet predsjednika Vlade nikada nije bio zatvoren za realne inicijative svjedoči i nedavna naredba o posjetama zdravstvenim ustanovama donesena na inicijativu Akcije za ljudska prava.
Civilni sektor je partner vladama u svim demokratskim zemljama i napadi na predsjednika Vlade su nešto što podrazumjeva takva funkcija. No, ono što iznenađuje nije napad sam po sebi, već jednostrano tumačenje prava i pravila.
S tim vezi, naglašavamo da premijerova poruka u emisiji emitovanoj na lokalnoj TV stanici, ne izlazi iz okvira Preporuke Savjeta Evrope.
Naprotiv, on upravo polazi od osnovnog principa tih Preporuka, citiramo: “NVO se smatraju dobrovoljnim samoupravljačkim tijelima ili organizacijama osnovanim za postizanje esencijalno neprofitnih ciljeva svojih osnivača ili članova. NVO ne obuhvataju političke partije. NVO treba da budu slobodne da podrže određenog kandidata ili partiju na izborima ili referendumu pod uslovom da su svoju motivaciju za to iznijele na transparentan način. Svaki vid podrške ove vrste, takođe, treba da bude u skladu sa zakonom o finansiranju izbora ili političkih stranaka”.
Premijer je ukazao da djelovanje pojedinih NVO više liči na političku partiju nego na nevladinu organizaciju, što je suprotno svrsi i ciljevima Preporuke.
Takođe, ukazao je da je problematičan aspekt da li se u Crnoj Gori zna granica između NVO-a i političke partije, jer smo svjedoci prakse da se nevladine organizacije ponašaju kao političke partije, a da pri tom, umjesto mehanizama predviđenih Zakonom o finansiranju izbora ili političkih stranaka koriste pogodnosti i privilegije statusa NVO.
U tom kontekstu ultimativni zahtjevi za vaninstitucionalnim rješavanjem pojedinih pitanja saopšteni na ulici nije djelovanje civilnog sektora, već klasično djelovanje parapolitičke organizacije i u tom smislu treba upravo poštovati preporuke Savjeta Evrope i učiniti to djelovanje transparentnim. I pored toga, premijer Lukšić je pozivom na dijalog i davanjem realnih i sistemskih predloga pokazao posvećenost razmatranju svih inicijativa, čak i kada je očigledno da imaju potpno različit cilj od navodne zabrinutosti ekonomsko socijalnim stanjem.
Konačno, valjda i premijer ima pravo na slobodu izražavanja i mišljenja u jednakoj građanskoj koncepciji kao i predstavnici NVO-a, pritom ni sa čim ne ugrožavajući prava drugih- navodi se na kraju reagovanja.