Društvo

Raičević: Rukovodilac Službe za unutrašnju reviziju UCG nepovjerljiv i neobjektivan

Bivša rukovoditeljka Službe za unutrašnju reviziju na Univerzitetu Crne Gore Sonja Raičević reagovala je na tekstove koji su objavljivani, a tiču se napada na rektora UCG Vladimira Božovića da je ugrozio nezavisnost unutrašnje revizije.

Raičević: Rukovodilac Službe za unutrašnju reviziju UCG nepovjerljiv i neobjektivan Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

''Objavljeni tekstovi u medijima, da je rektor Božović ugrozio nezavisnost unutrašnje revizije na osnovu prezentovanja Izvještaja sa portala Državne revizorske institucije, ozbiljan je povod da se medijima obratim kao bivši rukovodilac Službe za unutrašnju reviziju na Univerzitetu Crne Gore. Poslije nepunih 10 godina rada u reviziji i samostalno odrađenih 95 revizija, od strane istog rektora sam postavljena na mjesto savjetnika rektora za ekonomsko – finansijska pitanja.

Za rukovodioca Službe za unutrašnju reviziju, rektor Božović je postavio bivšeg starijeg unutrašnjeg revizora Univerziteta, kojeg je prethodna uprava prebacila na mjesto rukovodioca računovodstvene službe na Prirodno- matematičkom fakultetu'', kazala je Raičević.

Kako dodaje sadašnji rukovodilac Službe za unutrašnju reviziju je “druga strana medalje” za primjedbe koje se daju rektoru Božoviću.

''Kao neposredni rukovodilac revizije, za period oko pet godina o revizoru sam formirala mišljenje u odnosu na Etički kodeks: da je nepovjerljiv, ne ispoljava poštovanje prema neposredno pretpostavljenom, neobjektivan pristup djelovima pojedinih revizija, svojeglavost uprkos slabosti u tumačenju pravne regulative.

“Kec u rukavu” ostavljam u slučaju potrebe. Po Rektoratu je iznosio informacije o ličnim primanjima pojedinih zaposlenih. Informacije koje je plasirao u javnost da je izmješten zbog ukazivanja na nezakonito poslovanje, nijesu tačne. Uprava prije donošenja ponude o premještaju nije bila upoznata sa tom pričom. Optužba da sam štitila upravu zbog očuvanja pozicije je smiješna. Ni sa jednom upravom nikad nijesam imala bliski i priateljski odnos o čemu mogu svjedočiti svi zaposleni na UCG'', ističe Raičević.

Kako dalje navodi, u periodu kad su se trebale završiti revizije studentskih službi, bivši rektor je revizorima blokirao pristup bazi podataka za računovodstvo, za studentske službe i za zarade.

''Revizor je makar u podsvijesti znao da je blokadi prethodio njegov nenajavljeni i nedozvoljeni u tom trenutku ulazak u kabinet rektora. Povod ulaska je saznanje da se ne nalazi na spisku za isplatu prekovremenog rada krajem 2019. godine. Na osnovu njegove priče sam zaključila, da je kod rektora imao grub nastup, u jednom trenutku se čak izrekao, da je malo hvalilo da ga udari.

U periodu blokiranog pristupa bazama, rektoru sam dostavila Obavještenje o reviziji zarada iz budžeta za 2019. godinu i počela sa planiranjem revizije, koja se po slijedu događaja bez baze nije mogla sprovesti, pa se zbog nastale situacije bazirala na reviziju ličnih primanja od sopstvenih sredstava. Pri kraju revizije mi je vjerovatno u namjeri da nešto preduhitri jer je situacija odavala ozbiljne namjere uprave, usmeno predložio da prekinem reviziju. Na moje pitanje “zašto” odgovorio je “zbog citata”. Ne prekida se revizija zbog podataka koji trebaju biti predmet druge revizije. Odgovorila sam, da je to nemoguće jer ispred sebe vidim “zid”, a ne citate koji se isplaćuju budžetskim sredstvima'', ističe Raičević.

Ona dalje navodi da joj je nakon potpisanog aneksa ugovora o premještaju, poslao dopis i u cc dodao rektora i predsjednika UO.

''Djelove dopisa sa proizvoljnim nalazima bez izvršene revizije, plasirao je u javnost. Zbog kršenja zakona koji ga obavezuje na čuvanje podataka u tajnosti i zbog javne povrede mog profesionalnog morala, treba da snosi krivičnu odgovarnost.

Pravno “znanje” je pokazao kao rukovodilac revizije, podrškom rektoru za potpisivanje novog Strateškog i Godišnjeg plana revizije, bez naznaka za izmjenama koje je trebao odobriti UO. Akta se nijesu trebala ni mijenjati i ako je donešena nova Metodologija rada unutrašnje revizije u javnom sektoru, koja zamjenjuje Priručnik iz 2017. godine i koja u nekim segmentima sadrži jasniji pristup u radu. Strateški plan je inače važio do kraja 2021. godine i nije mijenjan uz konsultacije na radionicama Ministarstva finansija.

Pravni ,stručnjak” se i lažno predstavljao ističući sebi zvanje starijeg unutrašnjeg revizora na vratima službe, prije dodijeljenog zvanja od strane rektora. Konačno je po prvi put urađena revizija kojom je obuhvatio citate i kojom je sebi dao za pravo da zalazi u zonu rada treće grane vlasti u Crnoj Gori, sa tvrdnjom da je interni akt UCG neustavan'', zaključuje Raičević.

Portal Analitika