Crna Gora i SAD, kako je navela, i danas, kao i tokom Drugog svjetskog rata, stoje ujedinjene protiv zla i u odbrani slobode.
"Hrabri ukrajinski muškarci i žene, koji se i u ovom trenutku bore za svoju slobodu, podsjećaju nas da sloboda često ima veoma visoku cijenu. Svi smo ogorčeni dok iz dana u dan gledamo tragične slike ubijenih Ukrajinaca — običnih ljudi, majki, očeva, djece — koji su se bavili normalnim svakodnevnim stvarima dok Vladimir Putin nije odlučio da pokrene rat protiv njih. Mi poštujemo njihove žrtve i odajemo im priznanje za njihovu nesebičnu hrabrost kojom štite našu zajedničku slobodu. Ovom regionu je poznata stvarna cijena rata, jer se bol i gubici iz 90-ih osjećaju i danas. U posljednje vrijeme uočavam obećavajuču promjenu narativa, jer se diskusije sve više okreću od starih bitaka podjela i samoporažavajuće politike identiteta ka zajedničkoj borbi za bolju budućnost", kazala je Rajzing-Rajnke.
Ohrabruju je, kako ističe, što se te diskusije sve više odvijaju u salama demokratskih institucija i uz konstruktivno učešće svih političkih partija i civilnog društva.
"Taj osjećaj jedinstva i zajedničke svrhe bio mi je očigledan kada sam se susrela sa ukrajinskim izbjeglicama u Bijelom Polju i Baru. Iako su pojedinci očigledno patili, bila sam dirnuta kada sam vidjela kako su ih njihove nove crnogorske zajednice dočekale", istakla je Rajnke.
Ona smatra da termin "Balkan" često trpi posljedice zbog svoje povezanosti sa konceptima podjela, dezintegracije i fragmentacije.
"Mislim da je vrijeme da se Balkan rebrendira kao sinonim za multikulturalizam, pluralizam i velikodušnost. Crna Gora i njeni susjedi će imati koristi kada budu zajedno radili na stvaranju stabilnog, prosperitetnog i multikultumog Zapadnog Balkana. Sjedinjenim Državama, vrijedni, talentovani imigranti, od kojih su mnogi bježali od vjerskog i političkog progona, pomogli su dz se naša zemlja izgradi u prosperitetnu, otpornu demokratiju", kazala je Rajnke.
Izrazila je nadu da će aktuelna crnogorska vlada, kao i one koje će je naslijediti, učiniti sve što je neophodno da članstvo u EU postane stvamost, da se izgradi povjerenje u demokratske institucije i veći nivo prosperiteta svim građanima.
"Sjedinjene Države će nastaviti da vas podržavaju u tim naporima, dok Crna Gora bude napredovala na svom evroatlantskom putu, na putu preuzimanja zasluženog mjesta kao punopravni član evropske zajednice. Sada i uvijek, Sjedinjene Države su ponosne što stoje uz narod Crne Gore kao prijatelj, partner i NATO saveznik", poručila je američka ambasadorka.
Prijemu su prisustvovali premijer Dritan Abazović, predsjednica Skupštine Danijela Đurović i drugi brojni crnogorski zvaničnici, članovi diplomatskog kora, političkih partija, pravosudnih, obrazovnih, kulturnih institucija, predstavnici medija i civilnog društva.