Politika

Rajzing Rajnke: I SAD i Crna Gora bile suočene sa izazovima podjela na izborima

I Sjedinjene Američke Države i Crna Gora suočile su se u proteklom periodu sa izazovima podjela prouzrokovanim izborima, koje su obilježile širenje dezinformacija i maligni strani uticaj, saopštila je ambasadorka Džudi Rajzing Rajnke.

Rajzing Rajnke: I SAD i Crna Gora bile suočene sa izazovima podjela na izborima Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Ona je na svečanoj proslavi Dana nezavisnosti SAD-a kazala da su ponosni što slave istrajnost američke demokratije.

-Ali moramo priznati da je protekli period predstavljao teško vrijeme za demokratiju. Obje naše zemlje su se suočile sa izazovima podjela prouzrokovanim izborima, koje su obilježile širenje dezinformacija i maligni strani uticaji. Bili smo svjedoci kako neriješena pitanja rasnih ili etničkih nepravdi mogu podijeliti zemlju i stvoriti atmosferu „nas“ nasuprot „njih“, ukaljanu strijepnjom i bijesom. Ovi događaji služe kao poziv na buđenje svima koji vjeruju u demokratiju širom svijeta. Vjerujem takođe da moramo biti svjesni da nam je, kao građanima demokratskih društava, zajednička građanska dužnost da podržavamo i branimo principe na kojima se temelji demokratija i da nalazimo načine da premostimo pitanja koja nas dijele- navela je ambasadorka.

U Sjedinjenim Državama, kako je dodala, i dalje radie na tome da ispune fundamentalna obećanja o demokratiji.

-Kao što je to, čuveno, zapisano u našoj Deklaraciji o nezavisnosti: „Smatramo da su ove istine samorazumljive, da su svi ljudi stvoreni jednaki, da ih je njihov Stvoritelj obdario određenim neotuđivim pravima, među kojima su pravo na život, slobodu i potragu za srećom “.

Baš kao što Amerikanci nastoje da se uhvate u koštac sa rasnom nepravdom i nejednakostima u našoj zemlji, potvrđujemo posvećenost SAD promociji demokratije i ljudskih prava u inostranstvu. Nastavićemo da sarađujemo sa svima koji su istinski posvećeni ubrzanju reformi neophodnih da bi Crna Gora mogla da zauzme mjesto koje joj pripada među zapadnim demokratijama, kao članica Evropske unije. Crna Gora, koju odlikuje tolerantno, multietničko i građansko društvo, čvrsto utemeljena u evroatlantskoj zajednici, znači svjetliju i sigurniju budućnost za sve građane Crne Gore, a SAD ostaju posvećene pružanju podrške na tom putu- navela je Rajzing Rajnke.

Takođe, kako je dodala, tokom proteklih 15 godina, Sjedinjene Države i Crna Gora su produbile međuljudske veze, u prvom redu kroz brojne obrazovne, profesionalne i kulturne programe razmjene.

-Kroz ove razmjene, i slične programe koje nude naša tri američka ugla u Podgorici, Pljevljima i na Cetinju, izgrađivali smo stručnost, dijelili iskustva i naučili da razumijemo istoriju i stavove jedni drugih - i nastavljamo dalje u istom duhu! Ponosni smo na dinamičnu dvosmjernu razmjenu koja se ostvaruje kroz Fulbrajt program baš kao što nastavljamo programe vojne obuke i obrazovne programe, planiramo posjete umetnika i ponovo šaljemo studente u SAD u okviru ljetnjeg programa rada i putovanja- navela je ambasadorka.

Prema njenim riječima, veliki iskorak za ovih 15 godina bilateralnih odnosa napravljen je 2017. godine kada je Crna Gora ušla u NATO i postala 29. članica ovog važnog saveza.

-Kao novi saveznici, SAD su podržale napore Crne Gore da modernizuje vojsku, razvije strateške sposobnosti i poboljša borbenu spremnost svojih trupa, čak i u vidu vojnih snaga koje je ova zemlja pridruživala savezničkim operacijama u inostranstvu - i nastavljamo dalje u istom duhu! Američka vlada ostaje posvećena pružanju podrške Crnoj Gori u jačanju kopnenih, pomorskih i vazdušnih odbrambenih kapaciteta zemlje, kao i u planiranju budućih zajedničkih vježbi i misija, u znak podrške našoj uzajamnoj bezbjednosti, potpomognuti dugogodišnjim Programom državnog partnerstva sa Mejnom- navela je Rajzing Rajnke.

Portal Analitika