Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država Džudi Rajzing Rajnke nastavljaće da obavlja ambasadorsku dužnost do daljnjeg.
- Ambasadorka Rajnke trenutno obavlja dužnost ambasadorke SAD u Crnoj Gori na zadovoljstvo predsjednika Bajdena. Kao znak strateške važnosti koju Sjedinjene Države pridaju NATO saveznici Crnoj Gori, ambasadorka Rajnke planira da nastavi da obavlja svoju dužnost do daljnjeg – saopštio je Pobjedi portparol Ambasade SAD Stiven Drajkorn.
Američki predsjednik Džozef Bajden predložio je u septembru 2022. godine službenika Stejt departmenta Biks Alijua (Bix Aliiu) za novog ambasadora SAD u Crnoj Gori, nakon što je Rajnke istekao četvorogodišnji mandat.
Međutim, za sada od dolaska novog ambasadora u Crnu Goru, nema ništa, jer je njegovo imenovanje blokirano u Kongresu, a prijedlog za imenovanje, u janauru ove godine, vraćen predsjedniku Bajdenu.
Bajden je ranije optužio republikance ,,da blokiraju njegovu zakonodavnu agendu u političke svrhe“.
NA ČEKANJU 29 KANDIDATA
Profesor na Univerzitetu u Bostonu Vesko Garčević pojasnio je da je u julu prošle godine čak 56 ambasadorskih pozicija bilo i dalje zauzeto od strane diplomata čiji je mandat istekao, a da trenutno 29 predloženih ambasadora čeka na potvrdu Senata.
- Većina od njih je imenovana još u 2022. godini i većina njih su karijerne diplomate. Koliko je situacija složena govori i to da su SAD imenovale ambasadora u Izraelu tek u novembru 2023. Da nije bilo terorističkog napada Hamasa i brutalnih napada na Gazu, teško da bi i ovo imenovanje bilo realizovano – ocijenio je Garčević.
Prema njegovim riječima, višestruki su razlozi za ovo kašnjenje, ali jedan od najvažnijih razloga je duboka politička podijeljenost Kongresa SAD i nepovjerenje između dvije partije čiji zastupnici sjede u ovom tijelu.
- Skoro svako imenovanje koje sprovede predsjednik Bajden dočekano je ,,na nož“ od strane republikanske većine u Kongresu i vrlo je teško dobiti potvrdu od strane Komiteta za vanjske poslove Senata. Zbog toga većina imenovanih diplomata, uključujuci i vjerovatnog budućeg ambasadora u Crnoj Gori, čekaju na završetak formalne procedure – kaže Garčević.
Garčević smatra da problemi sa imenovanjima ambasadora nijesu novi u SAD, već se, kako je rekao, često dešava da novoj administraciji treba neko vrijeme da popuni mjesta u Stejt departmentu i diplomatskim misijama vani.
Ipak kaže da odavno situacija nije bila ovako ozbiljna kao sada.
- Zapravo, problemi su počeli tokom mandata predsjednika Trampa, kada su državni sekretari bili Reks Tilerson i Majk Pompeo. U tom periodu, veliki broj profesionalaca je napustio diplomatsku službu, a promjene koje su uvedene bile su često mete kritika u američkoj javnosti – rekao je Garčević za Pobjedu.
IMENOVANJA NA PROLJEĆE?
U saopštenju Bijele kuće navodi se da je Aliju karijerni diplomata sa zvanjem ministra-savjetnika i da je nedavno bio privremeni otpravnik poslova u američkoj ambasadi u Budimpešti.
Aliju je u Crnoj Gori bio od avgusta 2014. godine do avgusta 2017. godine, gdje je bio zamjenik tadašnje ambasadorke Margaret En Ujehara, a potom je karijeru nastavio u Poljskoj gdje je prvo bio konzul u Krakovu.
Bio je i zamjenik šefa misije u američkoj ambasadi u Poljskoj i privremeni otpravnik poslova tokom 2021. godine. Prije toga, kako se navodi, bio je generalni konzul u Krakovu gdje je nagrađen najvećim gradskim ordenom za ,,značajno unapređenje ekonomskih i kulturnih odnosa SAD“ i tog poljskog grada.
Služio je i u Ambasadi u Tirani, dok je u Stejt departmentu bio zamjenik koordinatora za orijentaciju u Nacionalnom centru za spoljnopolitičku obuku, a radio je i pri Kongresu SAD.
U saopštenju Bijele kuće navodi se da je Aliju diplomirao na Medicinskom fakultetu u Prištini i da ima master za strateške studije sa američkog Vojnog ratnog koledža u Pensilvaniji. Dobitnik je više nagrada Stejt departmenta i govori crnogorski, poljski, srpsko-hrvatski, makedonski i albanski, navodi se u saopštenju iz Bijele kuće.
Garčević kaže i da je, prema nekim (neprovjerenim) informacijama, moguće da će većina karijernih diplomata, uključujući i Aliju Biksa, biti potvrđena tokom proljeća.
- Po ovom scenariju se očekuje da bi čak i ako dođe do promjene administracije u Bijeloj kući, ove diplomate ostale na svojim mjestima jer su profesionalci a ne politička imenovanja – naveo ja naš sagovornik.