U detaljnom prostornom planu, troškovi državne podrške procijenjeni su na 153 miliona. Ti troškovi biće znatno veći, smatra Rakčević.
„Forum smatra da su ti troškovi znatno potcijenjeni i da će ukupno narasti na preko 200 miliona eura za koje će građani morati da se dodatno zaduže.“
Izgradnja hidroelektrana na Morači kao i podvodnog kabla do Italije, nisu u interesu građana Crne Gore već Italije, objašnjava Rakčević.
„Gotovo izvjesno se nameće da ce A2A biti taj izabrani konsesionar i potom je normalno da ce A2A izvoziti struju i rješavati energetski deficit u Italiji, i da građani od tog izvoza neće imati ništa punih tri ili pet decenija. “
Iz Foruma poručuju da bi Skupština trebalo da se izjasni po tom pitanju, jer shodno zakonu o državnoj imovini, sve investicije preko 150 miliona eura moraju biti predmet rasprave poslanika.
Forum će se obrati i sudu zbog, kako kažu, kršenja zakona. Koordinator Foruma za ekonomsku politiku Dejan Mijović:
"Ovdje su prekršene konkretne procedure i mi ćemo vidjeti da li je to Upravni sud ili neki drugi organ, koji treba da sagleda da li je moguće da se ovoj zemlji ovakvi ogromni projekti realizuju protivno zakonu , koji je nedavno donesen."
Forum je ranije od Ministarstvu ekonomije zatražio podatke i analize koje se tiču predložene koncesije. Odgovor, međutim, nisu dobili. Javna debata o Nacrtu koncesionog akta za projekat izgradnje HE na Morači završava se u petak.