"Jučerašnji događaji su kampanja protiv države usmjerena na ugrožavanje bezbjednosti i sigurnosti građana, izazivanja straha i panike, naročito kroz udar na najosjetljivije segmente društva – djecu", kazao je Pobjedi kriminolog, osnivač i rukovodilac studijskog programa Bezbjednost i kriminalistika na Pravnom fakultetu, profesor Velimir Rakočević, komentarišući to što su brojne škole u Podgorici i jedna u Bijelom Polju evakuisane nakon prijetnji koje su stigle elektronskom poštom na njihove, ali i na adrese Vlade, Ministarstva unutrašnjih poslova i Glavnog grada.
Očigledno je, smatra Rakočević, da je u pitanju organizovana kampanja koja treba da izazove strah i nesigurnost kod građana.
"U tom smislu, ovo nikako ne može biti tretirano kao pojedinačni incident. Imamo jednu cijelu, da kažem, lepezu aktivnosti koje imaju najvjerovatnije isti cilj, a to je da se ozbiljno naruši bezbjednost i generiše strah kod građana", tvrdi Rakočević.
Prema njegovim riječima, sve te subverzivne djelatnosti koje osim što imaju elemente ne samo krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti, ukoliko se vrše iz neprijateljskih pobuda prema Crnoj Gori imaju i elemente terorizma.
Upitan da li prepoznaje rukopis prijetnji, Rakočević je rekao da uzimajući u obzir okolnosti i kontekst jučerašnja dešavanja su različita od situacija koje smo imali u ranijim periodima kada je bilo dojava iz redova pojedinih organizovanih kriminalnih grupa.
"Sada imam osjećaj da je riječ o nekom političkom kontekstu. Dakle, pojedine strukture sa očiglednim inostranim elementima, što je više nego jasno po svemu, pokušavaju na ovaj način da izvrše određeni pritisak i da utiču na političke i bezbjednosne vitalne strukture, kako bi se oslabila država i kako bi se paralisali njeni organi", kazao je Rakočević.
On ocjenjuje da je u pitanju vid obavještajno-subverzivne djelatnosti i jedne vrlo negativne propagande koja se u kontinuitetu vodi protiv Crne Gore.
Odgovarajući na pitanje koliko na cijelu situaciju negativno utiče činjenica da gotovo nijedna institucija u državi ne funkcioniše u punom kapacitetu, Rakočević kaže da je upravo to, kada sistem ne funkcioniše, naročito ključne institucije države, pogodno tlo za ovakve aktivnosti.
"Gdje god država homogeno i kompaktno ne nastupa, najmanja pukotina doprinosi, ili je dobar preduslov, ostvarivanju nekih ciljeva drugih subjekata i interesnih grupa koji se direktno kose sa interesima države. Institucionalne krize na svim nivoima treba što prije prevazići, kako bi mogli uspješno da se suprotstavimo ovakvim pojavama, a naročito da djelujemo preventivno, što je od ključnog značaja", kaže Rakočević.
Jučerašnji haos izazvale su poruke koje su na adrese institucija stizale elektronskom poštom preko proxy servera i sa servisa koji obezbjeđuju skrivanje identiteta pošiljaoca. Na pitanje da li Crna Gora u ovom trenutku ima kapaciteta da pruži zadovoljavajući sajber odgovor, Rakočević kaže da je riječ o veoma ozbiljnim oblicima djela koja su posebno učestala u posljednje vrijeme.
"Nosioci ovih aktivnosti upravo koriste te mogućnosti da plasiraju sve ove prijetnje i brojne druge aktivnosti sa adresa negdje u inostranstvu. Znajući da bi ukoliko to rade sa naše teritorije, vrlo brzo bili locirani, identifikovani i lišeni slobode. Proces detekcije nosilaca ovih aktivnosti sada zavisi od više faktora, ali prije svega od međunarodne bilateralne saradnje. Ovdje je riječ o internacionalnom kriminalitetu koji jedna država sama ne može da riješi upravo zbog te međunarodne dimenzije. Ukratko, sve će zavistit od toga koliko imamo mogućnosti da u saradnji sa stranim partnerskim službama lociramo ta lica i da ona budu procesuirana. Osnov svega, pa i uspješne saradnje sa stranim partnerima, je funkcionalnost institucija i njihovih kompetencija da mogu da se izbore sa ovim vrlo ozbiljnim izazovima", zaključio je Rakočević.