Komentarišući činjenicu da su na ministarskim pozicijama ljudi koji nijesu specijalizovani za oblasti koje pokrivaju, Rakočević ističe da je profesionalizam ključan u teorijskom i praktičnom dijelu.
“Svi moramo da se pružimo onoliko koliko nam je guber dugačak i u tom smislu svako predimenzioniranje znači srljanje. Svako od nas mora naći svoje mjesto i nije dobro izlaziti iz okvira struke i standarda”, smatra Rakočević.
Naime, u novoj Vladi diplomirani žurnalista ministar je sporta, turizmolog – ministar unutrašnjih poslova, ekonomista je na čelu Ministarstva zdravlja, magistar psihologije vodi Ministarstvo javne uprave, dok je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede po struci elektrotehničar.
U radu 42. Vlade došlo do stagnacije
Kada je riječ o pregovorima sa EU i izjavi potpredsjednice Vlade i ministarke evropskih poslova Jovane Marović da su suštinski rezultati prethodnih vlada izostali, Rakočević kaže da nije saglasan.
On ističe da je u radu 42. Vlade došlo do stagnacije.
“Od otvaranja pregovora do danas proces ne ide planiranom dinamikom, ali je ipak puno urađeno”, naglašava Rakočević i dodaje da mora da postoji određeni kontinuitet. Podsjeća da smo otvorili sva pregovaračka poglavlja.
“Postoji problem sa poglavljima 23 i 24 i blokadom određenih pravosudnih institucija. Treba izabrati Vrhovnog državnog tužioca i članove Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, kao i sudije Ustavnog suda za koje je potrebna tropetinska većina”, pojašnjava Rakočević.
Pravilo je, kaže, da odstupi onaj koji ne daje rezultate i prepusti mjesto boljem.
Upitan o najavi da će do kraja godine biti zatvorena poglavlja 23 i 24, Rakočević ocjenjuje da je to vrlo ambiciozno.
“Volio bih, ali je to mukotrpan proces”, dodaje on.
Ukoliko bismo svu energiju uložili i svi se angažovali, očekuje da bi u narednoj godini ti rezultati bili prepoznati od strane Evropske komisije.
“Važno je da se približavamo tropetinskoj većini gdje će se odblokirati institucije”, ističe Rakočević.
Siguran je, kaže, da SD neće državni interes podrediti partijskom i da će podržati odluke koje su od značaja za Crnu Goru.
Ekonomske posljedice rata u Ukrajini
Govoreći o ratu u Ukrajini i uticaju na turističku sezonu u Crnoj Gori, Rakočević ocjenjuje da ćemo teško nadomjestiti nedolazak turista iz Ukrajine i Rusije koji su najbrojniji posjetioci.
Sve to, ističe, opterećuje državu i turističku privredu.
Osvrnuo se i na dva ključna cilja nove vlade – vladavinu prava i ekonomski razvoj.
“Važno je da se sve uradi da što bolje prođe turistička sezona”, naglašava Rakočević.
Problem diverzifikacije privrede
Rakočević smatra da je važno da se, kada je riječ o turizmu, ne vezujemo za istočna tržišta. Naša privredna struktura je takva kakva jeste, kaže, zato što se pretežno oslanjamo na uslužne djelatnosti.
“Moramo ulagati u poljoprivrednu proizvodnju. Povezivanjem sa sjeverom postići ćemo da ne bude krajeva koji su pasivni. Dobro je da dođe do diverzifikacije i da imamo šire mogućnosti”, zaključuje Rakočević.