Nijesu dobre poruke podizanja nacionalnih tenzija i važno je da crnogorski političari ne doprinose zapaljivom retorikom, dodao je on.
"Javnost bi trebalo da zabrine što su poruke o dobrosusjedstvu koje dolaze iz Crne Gore, kao i potpisi na dokumentima, koji treba da potvrde te odnose, a koje je Crna Gora gradila do 2020. godine, samo mrtvo slovo na papiru. Imamo predsjednika Skupštine, potpredsjednika Vlade i jednog od lidera parlamentarne većine, na listi sankcija jedne od država Evropske unije, koja nam je i susjed. Imamo protestnu notu od drugog susjeda, Bosne i Hercegovine. Imamo narušene odnose sa Kosovom, upravo zbog poruka iz parlamentarne većine da treba spriječiti ulazak te države u međunarodne institucije", rekao je on gostujući na televiziji E.
Vučić je jučje sa konferencije za medije iz Tivta, nakon Samita Brdo-Brioni, Crnoj Gori ponovo zamjerio to što je postala nezavisna i priznala nezavisnost Kosova, podjseća Rakočević. U njegovu poruku da i ne zna ko je nastupao na loklanim izborima u Glavnom gradu, dodaje Rakočević, upitno je ko može da povjeruje.
“Da li bilo ko vjeruje, nakon “bitke za Nikšić” koja je vođena kao kampanja na jednoj od njegovih televizija, nakon poruke da će u Budvi “rešiti stvar”, samo nekoliko mjeseci kasnije Vučić ne zna što se dešava u Crnoj Gori. Ne samo da zna, nego i potpomaže svoje političke snage u Crnoj Gori. I nije to jedini primjer miješanja Vučića u unutrašnje stvari država regiona. Ipak, ja sam zaista bio iznenađen kada su mediji bliski režimu u Beogradu, i sam Vučić, rekli da će pružiti žestok odgovor prijetnjama iz Crne Gore. Vjerujte, nijesam ironičan, pokušao sam da nađem ko je to prijetio gospodinu Vučiću i da se pridružim njegovom odgovoru, jer nema smisla da bilo ko iz Crne Gore prijeti bilo kojem predsjedniku susjedne države. Ali, nijesam mogao da nađem ni jednu jedinu izjavu. Naravno, kada je došao u Crnu Goru od žustrog odgovora nije bilo ništa, jer nije imao na šta da odgovori”, kaže Rakočević.
On smatra da je iskustvo u protekle četiri godine pokazalo kako je teško prognozirati da li je realno da se napravi bilo koja koalicija nakon loklanih izbora u Glavnom gradu. Ali, dodaje, zdravorazumno je i logično da politička alternativa sadašnjoj vlasti sjedne i razgovara.
"Ta politička alternativa izbrojila je 60 odsto podrške građana na lokalnim izborima u Podgorici, u odnosu na 40 odsto podrške partijama koje su u Vladi i koje su do nedavno bile na vlasti u Glavnom gradu. Dakle, zdravorazumno je, politički logično i jedino principijelno da razgovaraju. Da li je moguće da dođu do dogovora, to pitanje ostavljam gospodinu Nerminu Abdiću, koji će voditi naš tim, ako do pregovora dođe, kao i ostalim akterima na političkoj sceni. Podsjetiću vas da nijesmo mi iz Demokratske partije socijalista i opozicije kazali da se u kampanji za podgoričke izbore testira povjerenje građana u Vladu. To je uradio gospodin Saša Mujović, ispred Vlade, ispred Pokreta Evropa sad”, poručuje Rakočević.