“U svim zakonicima o krivičnom postupku i krivičnim zakonicima je predviđeno prije svega da sva službena lica, koja dolaze u posjed tajnih podataka, a podaci i izviđaja i istrage su uvijek tajni, u obavezi su da čuvaju te tajne podatke. Što će reći, da ti podaci ne mogu biti dostupni nepozvanim licima”, objašnjava Rakočević.
A , kako kaže, razlog je vrlo jasan.
“Ukoliko se ti podaci saopšte nepozvanom licu, kao što je u ovom slučaju, to predstavlja krivično djelo. To je jedno od krivičnih djela protiv pravosuđa – povreda tajnosti postupka. Svako ono službeno lice koje neovlašćeno otkrije ono što je saznao, kao što je u ovom slučaju, podliježe krivičnoj odgovornosti. Zašto? Zato što se na taj način ugrožava interes krivičnog postupka”, zaključuje Rakočević.
“Umjesto da tajni materijal koji dobijete prvo provjerite i procesuirate kako to nalaže vladavina prava, u Crnoj Gori se on uvijek koristi za obračun sa političkim neistomišljenicima i plasira se u medije”, ocijenio je građanski aktivista Aleksandar Saša Zeković.
“Prosto mislim da je to mana za proces vladavine prava koji želimo da izgradimo, i da institucije koje bi trebalo da garantuju vladavinu prava, najveći problem imaju upravo zbog tog nedostatka bezbjednosne kulture u samim institucijama ,koje bi itekako trebalo da vode računa o tome”, ocjenjuje Zeković.
Sve ozbiljne bezbjednosne i policijske strukture, vrlo malo povjerljivih informacija dijele sa javnošću dok se postupak ne privede kraju, ističe portparol Socijaldemokrata Nikola Zirojević.
“Kod nas je situacija drugačija – kod nas se te infomacije koje se dobijaju, zloupotrebljavaju. Najčešće je to, kao što je Saša rekao, politički obračun, ali sve u cilju pravljenja jedne predstave, kako bi sad neko ispao mnogo moćan, kako bi neko ispao kao neko ko rukovodi tom rukom pravde i kako bi javnost stekla utisak da predsjendik Vlade hapsi po Crnoj Gori. Kod nas se, nažalost, povjerljive informacije koje se dobijaju iz EUROPOL-a, ne koriste da bi se sprovela pravda, nego da bi teatralni premijer nekog uhapsio na Tviteru”, navodi Zirojević.
Ako postoji svetogrđe u novinarstvu, to je objavljivanje ovakvih podataka, mišljenja je urednik Antene M Darko Šuković.
“Dakle, objaviti na onakav način podatke, to je skandal, svetogrđe. I nešto gore od toga, jer svako ko ima više od dvije ganglije u glavi zna da, što god nakon toga bilo, ti si makar jednom čovjeku uništio život za sva vremena”, kazao je Šuković.
Dodaje da u Crnoj Gori nema ni Z od zrele javnosti kao ni odgovornost za javnu riječ i podsjeća da su razne ambasade i delegacije EK dale desetine miliona na obuke novinara iz, kako kaže, medija mezimaca, ali da je to, zaključuje, dovelo jedino do zgaženog profesionalizma, novinarstva kao paraistrage i svega najgoreg što u branši može da postoji.
Odgovarajući juče na pitanje Gradske RTV, poslanik DPS-a Predrag Bošković i novinar i publicista Šeki Radončić su kazali da su, od 30. avgusta 2020. godine, u Crnoj Gori potpuno urušene sve institucije kao i da je slučaj objave transkripata svojevrsni skandal.
“Nadam se će se ovim promjenama koje su se desile stati na put tome, da se oni čija to nije nadležnost, bave odredjenim pitanjima, tako da i ne čudi to što je ovo još jedan šamar na medjunarodnom obrazu CG i iskreno se nadam se ćemo pustiti instuticije da rade svoje poslove”, kazao je Bošković.
Radončić je saglasan.
“Objavljivanje stenograma – to je lov na ljude. Nesreća Crne Gore i nesreća za bezbjednosni sektor Crne Gore je što ga vodi Dritan Abazović, personalno. To su morali da uoče partneri crnogorskih službi bezbjednosti iz inostranstva i oni su morali da kažu stop”, ocjenjuje Radončić.
Iako smo pokušavali da uspostavimo vezu sa Oliverom Lakić, koja stoji iza portala Libertas pres, kako bi i od nje dobili komentar, to nijesmo uspjeli.