„Održali smo nekoliko sastanaka, sa opozicijom, NVO organizacijama i Vijećima manje brojnih naroda. Idemo korak po korak ka konsenzusu i eliminisanju spornih pitanja koji bi mogli da ugroze proces. Vlada je u mandatu svega devet dana. Predsjednik Skupštine je, podsjetiću, pokrenuo inicijativu da u parlamentu otvorimo dijalog. Tada nije bilo spremnosti od DPS-a i SD-a, ali se BS odazvala“, istakao je Laković, u emisiji "Argumenti" na TVCG.
Govoreći o zahtjevima DPS-a, kazao je da su prihvatljivi svi zahtjevi što se tiče kontrole popisa.
„Kad je u pitanju sastav komisije, daje se mogućnost da se ta komisija proširi na još dva člana i da opozicija delegira ta dva člana koja bi pratila popis. Jedan zahtjev se odnosio da uz popisivače ide neko ko će kontrolisati proces, mislim da on nije prihvatljiv i da nije racionalan“, dodao je on.
Prema njegovim riječima, stav Vlade je konstruktivan i prihvatiće se svi zahtjevi koji se tiču kontrole samog procesa.
„Svima nam je interes da podaci budu precizni i vjerodostojni, jer će kreirati i ova vlada i svaka naredna svoje politike. popis treba da shvatimo kao statistički postupak, a ne kao politički postupak“, naglašava Laković.
Rakočević: Spajić pokazao otvrenost time što je pozvao na dijalog o popisu
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević saopštio je da zahtjevi o odlaganju popisa nijesu samo zahtjevi opozicije, već i značanjog broja civilnog sektora kao i vijeća manje brojnih naroda.
„To je ideja da se proces učini transparentnijim. Monstat je najprije rekao da ne fali popisivača i da će to koštati 700.00 eura. Formiranjem vlade Spajića napravljen je pametan potez u smislu otvaranja dijaloga, gdje je rečeno da odgađanje ne košta ništa i predlaganje dijaloga govori u prilog toga da smo bili u pravu“, naveo je Rakočević.
Ocijenio je i da je premijer Milojko Spajić pokazao otvrenost i konstruktivnost time što je pozvao na dijalog o popisu.
„Naša ideja i namjera je da kroz dijalog dođemo do rješenja. Rješenje je jednostavno - ispuniti sve uslove koji su postojali 2011. godine. Očekujem da će se sve znati u nekoliko dana. Ipak, racionalno je pitanje je da li sve može biti realizovano do 30. novembra.Podsjetiću da je 2011. godine, nakon zahtjeva tadašnje opozicije, prošlo je najmanje šest mjeseci do sprovođenja popisa. Neophodno je da sve bude legalno i transparetno, a da rezultati budu vjerodostojni“, poručio je Rakočević.
Zogović: Ušlo se u fazu politizacije popisa
Milun Zogović, iz Koalicije "Za budućnost Crne Gore" naglasio je da se ušlo u fazu politizacije popisa.
„Motive možemo naći u ponašanju bivše vlasti i njihove želje da se u svim sferama očuvaju opstrukcioni monopoli. Zakon o popisu je usvojen u decembru 2022. godine, a uredba u februaru 2023“, rekao je on.
Dodao je da su zahtjevi opozicije i ukazivanje na netransparentnost stigli 15-ak dana pred samo održavanje popisa.
„Da su imali stvarnu želju da se sve implementira, vjerovatno bi ti zahtjevi bili iznešeni ranije“, ocijenio je Zogović.
Period odgađanja popisa do 30. novembra pokazaće da li su namjere opozicionih subjekata bile da se ne sprovede popis.
Ističe da postoji dobra volja premijera i ZBCG da se svi aktivno uključe u popisnu proceduru, te da za to nijesu bile potrebne izmjene Zakona.