Rakočević je izrazio očekivanje da takav trend priliva predmeta neće uticati na rad ovog suda koji je proteklih par godina konstantno povećavao svoju ažurnost.
- Povećanje broja predmeta koje očekujemo da će se nastaviti do kraja godine predstavlja odraz ekonomske krize, odnosno nemogućnosti neizmirenja obaveza. Imajući u vidu razmjere ekonomske krize, te da je ukupan broj predmeta povećan za oko 30 odsto, a ne drastično, očekujem da će tokom naredne godine doći do ekonomske stabilizacije što će u krajnjem rezultirati manjim prilivom predmeta u Privrednom sudu - očekuje Rakočević.
On je naveo da je ukupan broj zahjeva za pokretanjem stečajeva tokom prvih devet mjeseci ove godine veći za oko 47 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine, odnosno, povećanje sa 166 na 244 zahtjeva.
- Očekujemo da će takav priliv biti i do kraja ove godine. Za nas je interesantno da se radi o velikim iznosima potraživanja koji se kreću od milion do pet miliona eura neizmirenih obaveza. Među tim firmama nalaze se firme Izbor Bar, Krizma motors, Duvanski kombinat, Lola, Krizma trejd itd. U zakonskoj proceduri utvrđiće se opravdanost ovih zahtjeva. Bez obzira na sve to sud je do sada zadržao zavidnu ažurnost u radu, tako daje u svim referatima broj okončanih predmeta bio veći od broja primljenih - dodao je Rakočević.
Tokom prvih devet mjeseci 2010. bio je karakterističan priliv predmeta u i u parničnom i u izvršnom referatu Privrednog suda.
- Broj parničnih predmeta u odnosu na prošlu godinu povećanje za oko 25 odsto. Tokom prvih devet mjeseci 2009. godine broj parnica iznosio je 1.224, a u istom periodu ove godine 1.535. Broj izvršnih predmeta za prinudnu naplatu dugova ostao je na približno istom nivou od oko 8.250 predmeta, ali treba napomenuti daje broj tih predmeta u odnosu na uporedni period 2008. i prošle i ove godine više nego udvostručen - istakao je Rakočević.
U izvršnom referatu za prinudnu naplatu dugova, prema Rakočevićevim riječima, postupci traju do 15-tak dana od podnošenja zahtjeva, a u parnicama do pet mjeseci.
- Sud vrlo brzo postupa i donese rješenje o prinudnoj naplati duga, međutim, povjerioci često duže čekaju na prinudnu naplatu nakon blokade računa dužnika - dodao je Rakočević.
Iz Centralnog registra suda na nivou čitave Crne Gore protekle dvije godine izbrisano je više od 10.000 privrednih subjekata tzv. fantomskih firmi koje su egzistirale samo u zvaničnoj evidenciji, a godinama nijesu radile.