Društvo

U Podgorici se obilježava Svjetska nedjelja dojenja od 1. do 7. avgusta

Ralević: Majčino mlijeko je čarobni napitak za svako dijete

Sve je više majki u Crnoj Gori koje su svjesne značaja dojenja, ali isto tako veliki je procenat i onih koje zbog nekog razloga koji nije medicinski ne žele da doje svoju bebu, kazala je dr Željka Ralević

Ralević: Majčino mlijeko je čarobni napitak za svako dijete Foto: UNICEF
PobjedaIzvor

Usklopu obilježavanja Svjetske nedjelje dojenja pod sloganom ,,Budimo bliže: podrška tokom dojenja za sve“ u periodu od 1. do 7. avgusta, Dom zdravlja glavnog grada organizuje aktivnosti posvećene promociji zdravlja majki i beba. Uz stručna predavanja i savjete doktora, cilj je dati podršku i ohrabriti sve majke u ovoj važnoj životnoj ulozi, poručili su iz Doma zdravlja.

U domovima zdravlja postoji savjetovalište za dojenje u sklopu škole roditeljstva u kome ljekari ginekolozi pedijatri i patronažne sestre. Tokom predavanja i praktičnog rada pomažu budućim majkama kao i onima koje su to tek postale da shvate značaj dojenja da im pomognu oko adaptacije položaja za dojenje, kao i da pruže odgovore na sva pitanja i pokušaju da razriješe sve nedoumice.

Dr Željka Ralević, specijalista ginekologije i akušerstva je Pobjedi kazala da je dojenje najbolji vid hranjenja djeteta kojim dobija sve ono što mu je potrebno, pogotovo u prvim mjesecima života.

"Jednostavno, uvijek imate hranu sa sobom a da je ne plaćate, ali ono što je mnogo bitnije to je najveći dar koji možete pokloniti vašem djetetu", kazala je ona.

Istakla je da je u Crnoj Gori sve više majki koje su svjesne zanačaja dojenja, ali da je i dalje visok procenat onih koje zbog nekog razloga, a koji nije medicinski, ne žele da doje svoju bebu.

"Zbog toga mi radimo na prosvjećivanju budućih majki, objašnjavajući im značaj dojenja kako za njihovo dijete tako i za njih same. Po preporukama Unicefa dijete bi trebalo dojiti do navršenih 12 mjeseci života a poželjno je to nastaviti i do 24. mjeseca života, jer majčino mlijeko ima mnogo prednosti u odnosu na adaptirane formule. Imunološki je dobro za bebu, hranljivo je, a smatra se da bebe koje su dojene kasnije imaju manje vjerovatnoće da obole od nekih hroničnih bolesti kao što su dijabetes i gojaznost... boljeg su imunološkog statusa u prvoj godini života, manje sklone infekcijama i alergijama", pojašnjava dr Ralević.

Željka Ralević

 

Ističe da adaptacija na period dojenja nije uvijek laka i na tom putu neke majke odustaju. Zbog toga postoje savjetovališta i medicinsko osoblje da ,,uskoče“ kad škripi, da osnaže i ohrabre majku da je na pravom putu.

"Cjelokupna zajednica treba da promijeni stav prema dojenju koje je prirodno poželjno lijepo za vidjeti, da ne skrećemo pogled sa majke koja doji bebu na javnom mjestu već da joj uputimo osmijeh, da je ohrabrimo i pokažemo poštovanje jer je tu za svoju bebu kad god treba i na najbolji način", kaže dr Ralević.

Ističe da je veoma bitno uvijek i svuda propagirati dojenje kada god možemo, čak i u neformalnom razgovoru.

"Naravno uvijek postoje izuzeci kada ne smijemo učiniti da se majke koje ne doje osjećaju loše. Postoje medicinske indikacije kada je ta vrsta hranjenja bebe onemogućena, kao što su određene bolesti i stanja kako bebe tako i majke", kazala je ona.

Mastitisi ili upale dojki su takođe stanja koja, ako se adekvatno ne tretiraju, mogu dovesti do prekida procesa dojenja te da zbog toga sa budućim majkama treba razgovarati i upozoriti ih na moguće teškoće.

Ono što je veoma bitno istaći, prema riječima dr. Ralević, jste to da je majčino mlijeko čarobni napitak koji svaka majka može da stvori samo ako joj se pomogne u osvješćivanju tog značaja za njenu bebu.

Portal Analitika