Planovi ŽICG u okviru projekta rekonstrukcije pruge

Rampa zastarjela: Saobraćaj kod Virpazara žele da rasterete dodatnim drumskim trakama

Iz preduzeća Željeznička infrastruktura Crne Gore (ŽICG) su saopštili da uređaj za osiguranje na putnom prelazu Virpazar radi na mehanizmima zastarjele tehnologije pa, kako su kazali, na tržištu više i ne postoje rezervni djelovi za njegovu popravku

Rampa zastarjela: Saobraćaj kod Virpazara žele da rasterete dodatnim drumskim trakama Foto: Screenshoot
Portal AnalitikaIzvor

„ŽICG je stoga, u okviru projekta rekonstrukcije pruge na potezu Golubovci - Bar kandidovala i pomenuti putni prelaz gdje su projektanti uz novi prelaz sa savremenom tehnologijom, predvidjeli i dodatne uključne i isključne drumske trake kako bi se drumski saobraćaj lakše odvijao i učesnici u saobraćaju koji ulaze ili izlaze iz Virpazara oslobodili pritiska tranzitnog saobraćaja“, navodi se u reagovanju povodom medijskih natpisa o nefunkcionalnoj rampi.

„Kada je riječ o bezbjednosti na ovom putnom prelazu u datim okolnostima (kao i na drugim prelazima, u situacijama kada je rampa u kvaru), željezničkim pravilnicima regulisano je ponašanje izvršnog osoblja, koje učestvuje u organizaciji i samom saobraćaju i koje je sa propisanim procedurama upoznato i u potpunosti ih poštuje“, istakli su.

Napominju da se stanje uređaja na svim putnim prelazima prati cjelodnevno, u realnom vremenu od strane otpravnika vozova u jednoj od susjednih stanica, preko namjenske signalizacije. 

„Samim tim, otpravnik vozova, koji vrši regulisanje saobraćaja u svakom momentu ima uvid u to da li je uređaj ispravan, odnosno da li je u kvaru. U situacijama kada je on u kvaru, odmah obavještava dežurnu Službu za održavanje, koja mora intervenisati u što kraćem roku“, pojasnili su.

Ističu da je propisanim željezničkim pravilima i uputstvima tačno predviđeno koje radnje se moraju preduzeti u slučaju kada je uređaj za osiguranje putnog prelaza u kvaru, kako bi se obezbijedilo sigurno odvijanje saobraćaja. 

„U datim okolnostima, mašinovođa dobija pisani nalog u kome se navodi da nailazi na putni prelaz na kome je uređaj za osiguranje u kvaru, i da ispred njega mora stati. Nakon uvjeravanja da su se drumska vozila zaustavila na obavezan znak „STOP”, odnosno pješaci zaustavili sa obje strane putnog prelaza on tek tada nastavlja kretanje. Onda kada voz pređe preko putnog prelaza i učesnici u drumskom saobraćaju mogu nastaviti kretanje. Služba za održavanje interveniše u svim situacijama, kada dobiju obavještenje od strane otpravnika vozova“, navodi se u saopštenju ŽICG.

Takođe, dodaju oni, kroz redovna održavanja i preglede, preventivno djeluju da bi kvarovi na ovim uređajima bili što rjeđi.

„Nažalost, vanredni događaji se dešavaju u situacijama kada je putni prelaz u funkciji i kada učesnici u drumskom saobraćaju prelaze prugu između polubranika, nepoštujući svjetlosno-zvučnu signalizaciju i spuštene polubranike – kao što se desilo na putnom prelazu 19. 10. 2013, i drugi događaj, od 1. 1. 2017, kada je drumsko vozilo udarilo u voz koji je bio pokretu. Od 2010. do danas, to su jedina dva vanredna događaja (izazvana od strane učesnika drumskog saobraćaja) u kojima nije bilo povrijeđenih, kao ni smrtnih slučajeva. Napominjemo da samo strogim pridržavanjem previđenih pravila i procedura kao i poštovanjem postavljenih saobraćajni znakova, na putnim prelazima ne može doći do nesreća“, zaključuje se u saopštenju ŽICG.

Portal Analitika