Zamjenik predsjednika Nove srpske demokratije Goran Danilović kazao je u razgovoru za Portal Analitika da bi, zbog konstantnih propusta u borbi protiv organizovanog kriminala i nedovoljne koordinacije sa direktorom Uprave policije Veselinom Veljovićem, Vrhovna državna tužiliteljka Ranka Čarapić morala da ode sa te funkcije, ukoliko država želi dalji napredak na putu evropskih integracija.
- Postavlja se pitanje svrsishodnosti ovako organizovane tužilačke organizacije i vrlo je jasno da gospođa Čarapić ne može da radi ovaj posao. Čarapić je partijski, porodični tužilac i što prije mora da ode, ukoliko želimo da idemo dalje u evropskim integracijama, rekao je Danilović za Portal Analitika.
ANALITIKA: Da li su posljednja hapšenja u Crnoj Gori zbog zaplijene velike količine droge u Italiji dobar znak da je vlast ozbiljno shvatila preporuke iz Mišljenja EK koje se odnose na borbu protiv organizovanog kriminala?
DANILOVIĆ: Naravno da ne. Posljednja hapšenja nijesu rezultat rada naših istražno-tužilačkih organizacija. To definitivno nema nikave veze sa gospođom Čarapić i crnogorskom tužilačkom organizacijom.
ANALITIKA: Kako to mislite?
DANILOVIĆ: Čarapić i Medenica su iz medija saznali da je policija, postupajući po Interpolovim potjernicama a shodno obavezi da reaguje kada je u pitanju „crvena potjernica”’ pritvorila jednog od braće Šarić, onoga koji je domaćoj javnosti manje interesantan i to zbog toga što ga potražuje Italija! Definitivno je da je tužilačka organizacija, a reklo bi se i policija - ne znaju zbog čega su ga uhapsili, već su to uradili isključivo postupajući po ranije preuzetim međunarodnim obavezama.
ANALITIKA: Da li to znači da nema dovoljno koordinacije između državnih institucija kako je to konstatovao Odbor za bezbjednost u svojim zaključcima o akciji Balkanski ratnik...
DANILOVIĆ: Taj stav sam nekoliko puta branio i danas ponavljam - ne postoji koordinacija između Ranke Čarapić i Veselina Veljovića! Tu ne postoji ni neophodna lična komunikacija, pa smatram da je nedopustivo da država - koja je na pragu kandidature u EU a kojoj se najviše prigovara na nedovoljnoj borbi protiv organizovanog kriminala - to sebi smije da dopušta.
Mi smo na zatvorenim sjednicama Odbora za bezbjednost imali i više potvrda da koordinacija između bitnih državnih organa ne postoji ali o tome ne mogu da govorim u javnosti. Nažalost, ne radi se ništa da se takvo stanje popravi, ali je i problem što se nema nikakvih podataka o onim ljudima koje treba pod hitno goniti jer su, izgleda, interesantni svima - sem našem Tužilaštvu! Postavlja se pitanje svrsishodnosti ovako organizovane tužilačke organizacije; odnosno - jasno je da gospođa Čarapić ne može da radi ovaj posao. Čarapićka je partijski, porodični tužilac i što prije mora da ode ukoliko želimo da idemo dalje u evropskim integracijama!
ANALITIKA: Šta je sa ostalim uslovima EK, nema usaglašavanja ni oko izbornog zakonodavstva?
DANILOVIĆ: Već smo rekli da dosadašnja isključivost šefa Radne grupe Miodraga Vukovića neće pomoći postizanju kompromisa o tom pitanju. Poslanik Vuković mora da razumije da je za donošenje izbornog zakonodavstva neophodna dvotrećinska većina, što znači da je neophodan konsenzus kao i najveći stepen senzibiliteta među političkim partijama - iako DPS nije navikao sa bilo kim da pregovara i da bilo koga da uvažava!.
Moramo uraditi svi - i vlast i opozicija - određena popuštanja ukoliko želimo da dođe do usvajanja izbornog zakonodavstva. Vjerujem da smo zaista za evropske integracije, da ćemo uraditi sve da do tog čina dođe što prije.
ANALITIKA: Posljednjih sedmica javnost je zaokupila situacija u SNP-u, pred Kongres te partije. Kako komentarišete činjenicu da novim predlogom Programa, koji je jednoglasno usvojen na Glavnom odboru, nije isključena koalicija sa vladajućim partijama?
DANILOVIĆ: Ne bih komentarisao bila kakva unutarstranačka događanja kod koalicionih pratnera. Mi se u najvećoj mogućoj mjeri suzdržavamo razgovora na tu temu. Jedino što mogu da kažem je da mi je drago što će SNP održati svoj Kongres i da ćemo, nadam se, nakon toga imati zajedničku opozicionu akciju.Vjerujem da su građani Crne Gore - bez obzira kojoj opozicionoj partiji pripadaju - jedva čekali da se vrlo važan događaj za SNP završi i da se potom posvetimo stvaranju neophodnih uslova za promjenu sistema vrijednosti u Crnoj Gori, pa samim tim i uozbiljavanje opozicione scene.
ANALITIKA: Znači li to djelovanje opozicije na osnovu Platforme profesora Radulovića?
DANILOVIĆ: To znači mnogo čega. Kazali smo ranije da smo kao Predsjedništvo NOVE srećni što smo predlog Platforme dobili u formi nacrta, što je na njemu moguće raditi predano i sistemski - kako bi ga potom usvojili u formi predloga ili konačnoj formi. Gospodin Radulović nije pokazao nikakvu vrstu ljubomore da se na njegovom tekstu može raditi i da to bude polazna osnova.
Nije uopšte važno da li ćemo startovati od ove ili one platforme. Važna je želja i namjera da promijenimo dosadašnje političke navike da sve radimo, kako se kaže, u 5 minuta do 12 sati. Opozicija - koja ima problem sa vlašću koja traje dvadeset godina – mora da shvati istinu: za nas je dvije godine pred izbore onaj ključni momenat, za nas je to - 5 do 12! Zato moramo da uradimo sve neophodne strukturne promjene; da radimo na sebi dovoljno dugo da ubijedimo svakog u Crnoj Gori, posebno one koji su postali sumnjičavi, indisponirani i koji ne izlaze na izbore. Dakle, te ljude moramo da ubijedimo da smo stvarna alternativa.
Opet, ukoliko nema želje, volje ili interesa da se dio vlastite snage ulije u taj veliki opozicioni savez - onda to treba samo da saopštimo javnosti i da svi počnemo da radimo svoju kuću! Dakle: od nas građani očekuju da, kada smo već uzeli u ruke “vruće gvožđe” - da kujemo ili da se toga posla batalimo.
ANALITIKA: Opozicija ima izuzetno bogatu međunarodnu aktivnost i prema opozicionim najavama već lobirate da Crna Gora u decembru i zvanično dobije status kandidata za članstvo u EU. Da li različit stav djelova stranaka opozicije prem učlanjenju Crne Gore u NATO predstavlja problem u međunarodnoj komunikaciji?
DANILOVIĆ: Nova nije za članstvo u NATO i to je naše programsko opredjeljenje. Mi nijesmo za NATO i tu nema nagađanja. Mi smo za referendum i upravo je to zajednička tačka sa ostalim opozicionim strankama. Svakako da ćemo tokom referenduma saopštavati svoje stavove i voditi aktivnu kampanju protiv učlanjenja Crne Gore u NATO, pod uslovom da ova vlast ikada raspiše referendum.
Pojedinačno, sve opozicione partije su izgradile imidž evropskih partija koje životno zanima EU. Moram istaći da se do sada nije desilo da neko zamjera Novoj što je principijelno protiv članstva Crne Gore u NATO.
ANALITIKA: To znači da u Briselu razumiju vaš stav da ste protiv članstva Crne Gore u NATO?
DANILOVIĆ: Evropljani potpuno razumiju naš stav. Mi smo iz praktičnih, istorijskih, ekonomskih i emotivnih razloga protiv članstva u NATO! Mislim da dobro objašnjavamo svoju poziciju i da svoj stav ne želimo da branimo ''kukom i motikom'', već preciznom argumentacijom.
ANALITIKA: Da li je Vaš istup i poruka da različiti stavovi o NATO nijesu prijetnja jedinstvu opozicije?
DANILOVIĆ: To ne može prijetiti jedinstvu opozicije ukoliko jedni drugima poštujemo pravo na vlastitost i ukoliko vlast ne bude željela da spriječi građane da se izjasne o članstvu. Nemam stranački stav, ali smatram da je obaveza svih opozicionih političkih stranaka da ostanemo na nivou proklamanovanog stava - da se svi zalažemo za referendum. Kako će se ko postaviti u refendumskoj kampanji, to je već pitanje stranačkog subjektiviteta u kojeg ne želim da zalazim.
Bilo bi poražavajuće i za poziciju, za našu demokratiju i za težnje da naše društvo učinimo još demokratskijim - da se napravi nekakav međukorak i da bilo ko od opozicije odustane od davno proklamanovane ideje da se o članstvu u NATO ipak mora odlučiti na referendumu. Bilo bi pristojno i da se o članstvu u EU - odlučimo na referendumu, bez obzira što postoji stoprocentna podrška za taj put.
ANALITIKA: Iz vlasti se izražava otvorena sumnja u opozicionu iskrenost, makar kada je u pitanju lobiranje za što skoriji put Crne Gore u EU?
DANILOVIĆ: Vidite, Nova će iskreno lobirati za što bolji i brži put Crne Gore prema Evropskoj uniji, jer nam je to stranački politički prioritet i to smo upisali u program Nove prije nepune dvije godine. Niko ne treba da sumnja u našu iskrenost, zbog toga što smo potpuno sigurni da je to svakom biraču Nove važno. Prije svega, u pitanju je osvajanje demokratskih standarda koji će spriječiti sve oblike diskriminacije. To će pomoći svim narodima u Crnoj Gori - pa i srpskom narodu kojem pripadam - da se konačno na kraju integriše u EU formalno i suštinski. Želimo bolji standard a to će doći na kraju kao kruna naših napora da osvojimo standarde demoktatije.To će značiti da niko više od nas neće biti u jednoj vrsti kućnog pritvora, kod ovog ili onog crnogorskog tajkuna. Evropa je velika demokratska zajednica u kojoj se znaju pravila i tu ste više slobodni nego u zatvorenom balkanskom prostoru.
Nenad ZEČEVIĆ