Prema Raoniću, novoformirani Savjet za spoljnu politiku bio bi tijelo savjetodavnog karaktera koje bi definisalo diplomatsku strategiju države. Savjet bi činili bivše diplomate, privrednici sa iskustvom i vezama u inostranstvu kao i brojne druge društveno uticajne osobe koje mogu doprinijeti kreiranju spoljne politike.
- Bitno je da se shvati da smo mali, pa još i podijeljeni, pa povrh svega i ispolitizovani i moramo izbjeći sve te zamke i za ovako bitne teme, kao što je diplomatija, omogućiti forum za široko sagledavanje mogućnosti ali i problema, kazao je Raonić, koji je NVO aktivista i direktor crnogorske članice u evropskoj asocijaciji Škole političkih studija.
Raonić naglašava da je formiranje Savjeta za spoljnu politiku dio međunarodne prakse i podsjeća da je, po tom uzoru, u susjednoj Srbiji formirano slično tijelo na čijem se čelu nalazi Sonja Liht. Stoga, Raonić smatra da slično savjetodavno tijelo treba da formira i Crna Gora kako bi se prevladali problemi neadekvatne legislative i forsirala ekonomska diplomatija što do sada nije bio slučaj.
„Dosadašnji ambasadori se ne mogu pohvaliti velikim uspjesima u ekonomskoj diplomatiji, smatra Raonić, naglašavajući da se nada kako će njegova inicijativa biti „razmotrena a ne odbijena sa birokratskom nadmenošću“.