Društvo

STAV

Raonićev nezakonski faktički rad

Stiče se utisak da je tekst pisan u Inspekciji rada koncipiran u istoj pravničkoj manufakturi koja je prepričavala Odluke Višeg suda 01.juna 2023 i garantovala validnost Raonićevog izbora uprkos već tada donijetoj Odluci Višeg suda

Raonićev nezakonski faktički rad Foto: RTCG
Srđan Čović
Srđan ČovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

U saopštenju kojim nam je počelo novosedmično jutro, citiranjem Inspekcije rada, omakla se i jedna tačna konstatacija.

U dijelu rečenice:

"U cilju pojašnjenja člana 35 Zakona o nacionalnom javnom emiteru a tiče se imenovanja postupajući inspektor konstatuje da imenovanje nije predviđeno kao uslov za zasnivanje radnog odnosa u dijelu posebnih i opštih. Zakonom o radu, ni sistematizacijom radnih mjesta RTCG-a, kao ni u samom konkursu u dijelu posebnih uslova ne navodi se da je imenovanje poseban uslov’’

Tačno je samo da imenovanje nije zaseban uslov za zasnivanje radnog odnosa kod Zakona o radu. To važi za domara, novinara, konobara... Možda i za neku višu adresu koja generalnog zamišlja kao potrčka sa kojim može pričati o kadrovskoj i programskoj politici.

MANDATOM TE IMENUJEM

Medjutim, član 19 Zakona o nacionalnom javnom emiteru pod obavezama Savjeta RTCG , pod tačkom

3) imenuje i razrješava generalnog direktora, nakon sprovedenog javnog konkursa i sa njim zaključuje ugovor o radu

Dakle, prvo konkurs…pretpostavlja se i profesionalni rad komisije bez sufliranja advokata, a onda imenovanje.

A član 35 Zakona o nacionalnom javnom emiteru surovo precizno kaže da

Mandat generalnog direktora traje četiri godine.

Isto lice može biti imenovano za generalnog direktora najviše dva puta.

Neko je valjda od zakonodavaca ipak uspio da ovim stavovima obesmisli pokušaje Raonića i neodgovornog Savjeta RTCG da ga beskonačni broj puta biraju na mandate manji od četiri godine. Naravno, ako budu suradljivi oko uredjivačke i kadrovske politike.

Nenadležnost na pet strana

Inspekcija rada piše:

"Boris Raonić je imenovan prvi put odlukom za Generalnog direktora RTCG broj 01-5582 dana 06. 08.2021, drugi put odlukom broj 01-3576 dana 01.06.2023. godine i treći put odlukom broj 01-5984 dana 02.09.2024. ‘’

Ovdje je , konstatovanjem faktičkog stanja ( ,, treći put Odlukom,, ), osnaženog odlukama Višeg suda o Raonićevim nezakonitim imenovanjima , rad Inspekcije rada trebao biti završen…..ali oni uslijed okolnosti koje će biti rasvijetljene nastavljaju sa "imamo predmetnu situaciju definisanu na sljedeći način".

Strašno je čudno predmetnu situaciju definisati na 5 strana, što je duže i od sudskih presuda, a na kraju konstatovati da "je postupak ispitivanja imenovanja tj. donošenja odluke o izboru kandidata u nadležnosti suda". Ali, valjda i privremeni alibi može da posluži za gromopucateljnu naslovnicu uredništava RTCG. Koji uobičajeno konstatuju da sudske odluke nemaju pravno dejstvo.

Uz to, na završnoj strani u dijelu konstatacije, Inspekcija rada pogrešno citira član 35 Zakona o nacionalnom javnom emiteru:

U dijelu navoda kao poseban uslov navodi se da za generalnog direktora može biti ( preskočena riječ) lice koje je državljanin Crne Gore, sa prebivalištem u Crnoj Gori , koje ima najmanje VII1 nivo kvalifikacija obrazovanja I najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima rukovodjenja u oblasti od značaja za obavljanje djelatnosti Javnog medijskog servisa ( novinarstvo, umjetnost, kultura, audiovizuelna medijska djelatnost, sociologija, istoriaj, paravo, ekonomija I dr. ) .

Sve je ovo lijepo, ali je poslije "može biti" izostavljena riječ IMENOVANO.

Ovdje se već počinje sumnjati u način razmišljanja koji bi da tumači zakon koji ciljno pogrešno navodi na zaključak da je Raonić cakum pakum regularan.

Inače, ne bi baš tako olako prešli da ne tumače Zakon u dijelu Raonićevog neiskustva , koje kažu da je on nezakonito biran 6. avgusta 2021. i 1.juna 2023. Kako u opisu posla generalnog direktora koji su valjda pročitali iz dostavljene Tabele sistematizacije piše da je "generalni direktor odgovoran za poslovanje i zakonitost rada RTCG" postavlja se pitanje kako je on mogao da vodi poslovanje zakonito, ako je i sam nezakonito izabran, što je notorna činjenica poznata javnosti, potvrdjena dvijema odlukama Višeg suda.

NEKE FORME… RADA

Uz to Inspekcija rada nije dobila mišljenje Raonićevih, tj.RTCG advokata, koje je zatraženo specijalno od doktora Drljevića i gospođe Murić, u svrhu promidžbe Raonićevog izbora. Mišljenje je traženo i u okviru inicijative za inspekciju, a i po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama. Ni do danas nije dobijeno, kao ni većina dokumenata koja otkriva stvarnu djelatnost Raonića i Drljevića.

U prvom pokušaju ( 29.08.2024) poništenja prvog mandata da bi treći bio prvi ( izvini Sveto ) mudri advokati kažu "da se poništajem Odluke 01-5582 od 06.08.2021. godine Presudom Osnovnog suda u Podgorici P.br. 3110/21 od 04.01. 2023. godine zbog retroaktivnog dejstva poništaja, smatra da ista nikad nije donijeta... A svi pravni odnosi se vraćaju u stanje koje je prethodilo donošenju Odluke. Ovo opšteprihvaćeno značenje svoje osnove pronalazi u važećoj legislative koja propisuje da se poništenjem akta poništavaju i pravne posldice koje je taj akt proizveo".

Tako je, gospodo Raonićevi advokati, plaćeni od RTCG novca, ali onda i Raonićevo radno iskustvo više ne postoji. A radno iskustvo, shodno članu 5 Zakona o radu, podrazumijeva vrijeme provedeno u radnom odnosu i stručnom osposobljavanju U SKLADU SA ZAKONOM u kvalifikaciji nivoa obrazovanja, odnosno u stručnoj kvalifikaciji.

Tako piše u Zakonu, medjutim oni koji su bajpasovali svoju namjeru kroz inspekciju rada prepričavaju član zakona kao - vrijeme koje neko lice proveo u nekoj formi rada, kvalifikaciji obrazovanja odnosno stručnoj kvalifikaciji , pa se konstatuje da je Boris Raonić imao ostvaren faktički rad po osnovu ugovora za koji je izdata I potvrda o radnom iskustvu.

Ugovora koji je rezultat odluke koja je proglašena ništavnom od strane Višeg suda, a i Savjeta RTCG , samim tim i pravne posljedice ( ugovor) koji je uslijedio poslije Odluke.

I još nešto- Zakon o radu u 220 članova nigdje ne pominje faktički rad , pa je očigledno da se osim izbjegavanja pominjanja imenovanja kao pojma iz nekoliko članova Zakona o nacionalnom javnom emiteru, a uvođenje "neke forme rada" i "faktičkog rada" pokušalo dodati Raoniću nešto što za vrijeme nezakonitih mandata nikako nije mogao da stekne.

Kretanje Borisa Raonića po RTCG, od 06.08.2021, shodno dvijema Odlukama Višeg suda nije zakonito radno iskustvo, tj. njegov mandat je klasičan primjer nezakonitog radnOg iskustva. Ne sumnjamo da će se uz ostale poduhvate koje je sprovodio sa Savjetom proučavati kao pravni presedan.

INSTITUCIJE I BERKOVIĆI

Stiče se utisak da je tekst pisan u Inspekciji rada koncipiran u istoj pravničkoj manufakturi koja je prepričavala Odluke Višeg suda 01.juna 2023 i garantovala validnost Raonićevog izbora uprkos već tada donijetoj Odluci Višeg suda. Ko od njih radi kontra interesa RTCG, koja ih plaća, a ko iz drugih institucija, ostaje da se vidi. Uostalom, ako je nekome bilo bitno da dokaže Raonićevo pravno, akademsko, visokostručno iskustvo, trebali su sa SAJTA SAVJETA EVROPE da preuzmu dio njegove biografije sa ,, degree in law,, Iz 2010.

Šalimo se, ali smo i dalje za oktavu ozbiljniji od socijalnih predatora i RTCG fiškala.

Izgleda da se vraćamo u devedesete, ne samo ideološki. Tada su se sistemski "prali" papiri auta iz Berkovića.

Sad se "peru" biografije.

Crn obraz - sivi CV -bjelodana funkcija… u ihahaha mandata.

Portal Analitika