Abiznis

Raspisan tender za eksploataciju dolomita i bentonita

Izvor

Predmet koncesije su detaljna geološka istraživanja i eksploatacija pojave nemetalične mineralne sirovine dolomita sa lokaliteta: „Brijege“, opština Bar, nalazi se u široj okolini Paštrovačke gore, sjeverno od magistralnog puta Petrovac-Virpazar-Podgorica, na udaljenosti od oko 4,5 km od skretanja za tunel Sozina u pravcu Petrovca na crnogoskom primorju. Do lokaliteta vodi lokalni asfaltni put dužine od oko 100 m, koji se odvaja sa dijela magistrale na Paštrovskoj gori i dalje vodi do sela Brijege. Lokalitet je povezan makadamskim putem dužine od oko 300 m

sa lokalnim asfaltnim putem. Istražno-eksploatacioni prostor „Brijege“ je u blizini Luke Bar i glavnog grada Crne Gore- Podgorice.

Istražno-eksploatacioni prostor „Brijege“ nalazi se na području uzvišenja Bjelasica (402 m.n.m.) na 300-400 m.n.m. Prirodne površine su kamenite, obrasle niskim rastinjem. Istražno-eksploatacioni prostor „Brijege“ zahvata površinu od 41 ha.

Prema Osnovnoj geološkoj karti šireg prostora istražno-eksploatacionog prostora „Brijege“, stijene pripadaju srednjetrijaskim ladinskim dolomitima. Dolomiti su, uglavnom, kompaktni, mjestimično karstifikovani i zahvaćeni procesom raspadanja, a kao rezultat tog procesa su dolomiti u vidu dolomitskog brašna.

Područje istražno-eksploatacionog prostora „Brijege“, do sada, je bilo obuhvaćenoistraživanjima u okviru izrade Detaljne geološke karte, R 1:100 000, koja je obuhvatila list „Virpazar 3“, dok, kada su u pitanju namjenska istraživanja, nije istraživano.

Na bazi izvršene procjene, na istražno-eksploatacionom prostoru „Brijege“, potencijalne geološke rezerve dolomita procijenjene su na 10.000.000 m3.

Kvalitet dolomita, za sada, dok se ne izvedu detaljna geološka istraživanja, se može ocijeniti na osnovu analogije sa sličnim ležištima, koja su nastala u sličnim geološkim uslovima i koja imaju veći stepen istraženosti. Kvalitet dolomita istraženih rezervi u sličnom ležištu „Virpazar“ je izuzetnog kvaliteta: CaO 32,10 %, MgO 20,73 %, SiO2 0,5 %, Al2O3 0,09 %, Fe2O3 0,13 %, GŽ 49,01 %. S obzirom da su samo procijenjene rezerve dolomita, koncesija se daje za detaljna geološka istraživanja kako bi se utvrdile rezerve i kvalitet predmetne mineralne sirovine i za eksploataciju iste po izvršenom istraživanju.

Detaljna geološka istraživanja i eksploatacija nemetalične mineralne sirovine bentonita sa ležišta „Bijelo Polje“, opština Bar, nalazi se u ataru sela Bijelo Polje - Crmnica. Makadamskim kolskim putem, dužine oko 350 m, povezan je magistralnim putem Virpazar– Petrovac. Sam prostor ležišta i istražno-eksploatacionog prostora nalazi se u jednoj uvali koja je sa sjevera i sjeverozapada ograničena uzvišenjima Rastac (1029 m.n.m), a sa juga i jugoistoka uzvišenjima Mijovića krš (724 m.n.n) i Ilijino brdo (841 m.n.m). Površina istražno-eksploatacionog prodtora je 14,27 ha.

Izvedena su osnovna geološka istraživanja. Relativno mali obim i vrsta, do sada, izvedenih i obranenih istražnih radova ne dozvoljava definisanje rezervi i kvaliteta bentonita. Zadnje ovjerene rezerve su iz 1962.godine i one su iznosile A+B+C1 = 1.818.610 tona. Procijenjuje se da rudonosna serija sadrži oko 75 % bentonita i oko 25% rožnaca. S obzirom na nizak stepen istraženosti, koncesija se daje na detaljna geološka istraživanja kako bi se utvrdile rezerve i kvalitet bentonita i za eksploataciju istih po obavljenom

istraživanju. „Bijela šuma“, opština Bar, nalazi se na području Crmnice – Gluhi do. Predmetno ležište je u ataru sela Bijelo Polje, u području Korijen dubrave. Ležište je povezano makadamskim kolskim putem dužine oko 300 m sa magistralnim putem Virpazar – Petrovac. Površina istražno-eksploatacionog prostora iznosi 12,15 ha.

Područje ležišta veoma je malo istraživano, posebno, kada su u pitanju namjenska istraživanja ove mineralne sirovine. Proračun rezervi bentonita u ležištu „Bijela šuma“ zadnji put je izvršen 1962.godine i iznosile su C1+C2 = 1.429.785 tona.

Procijenjuje se da rudonosna serija sadrži oko 75 % bentonita i oko 25% rožnaca. S obzirom da nijesu izvršena detaljna geološka istraživanja, koncesija se daje za ista kako bi se utvrdile rezerve i kvalitet bentonita i za eksploataciju po obavljenom.

 

Portal Analitika