Neodržavanje posljednje redovne sjednice lokanog parlamenta u Rožajama, kojoj su kvorum uskratili odbornici Bošnjačke stranke, koja u tom gradu duže od deceniju drži vlast, predstavlja nastavak procesa gašenja te partije na državnom nivou, smatra odbornik Socijaldemokrata u Rožajama Alen Kalač.
Sjednica Skupštine opštine Rožaje, koja je bila zakazana za utorak, nije održana jer se na zasijedanju nije pojavilo sedam od ukupno 22 odbornika, koliko ih BS ima u lokalnom parlamentu.
NASTAVAK PODJELA
Kalač, u razgovoru za Pobjedu, objašnjava da je odluka dijela odbornika da uskrate kvorum sjednici zapravo nastavak podjela unutar Bošnjačke stranke koje, kako kaže, traju posljednjih nekoliko godina, a koje su kulminirale odlukom aktuelnog rukovodstva te partije da uđe u rekonstruisanu Vladu premijera Milojka Spajića.
- Rukovodstvo BS je time prodalo svoje birače, što se pokazalo i na posljednjim lokalnim izborima u Podgorici na kojima je ta partija, sa svojih pet ministara i više od 400 zaposlenih u državnim institucijama, osvojila nepunih 900 glasova. Čak ni ti koje su zaposlili nijesu htijeli da glasaju BS razočarani činjenicom da su pravo oni Andriju Mandića i Milana Kneževića uveli u vlast, što nije uradila ni apostolska Vlada Zdravka Krivokapića – navodi Kalač.
On ističe kako se to nezadovoljstvo, podstaknuto ličnim interesima funkcionera Bošnjačke stranke, prelilo i na Rožaje koje predstavlja glavno uporište te partije koja je sada podijeljena na dvije struje.
Jednu struju, kako objašnjava Kalač, predvodi lider BS Ervin Ibrahimović sa svojim ministrima u aktuelnoj Vladi, a drugu predsjednici rožajske opštine i tamošnjeg parlamenta Rahman Husović i Almir Avdić, a koje podržava reis Islamske zajednice Rifat Fejzić.
- Ključni problem u cijeloj priči su interesne grupacije unutar BS, koje su članstvo i simpatizere podijelili na dvije struje – navodi Kalač, uz tvrdnju da je sukob prvenstveno podstaknut određenim nekretninama u Rožajama.
PRODAJA OPŠTINSKE IMOVINE
Koplja se, kaže Kalač, lome oko bivše zgrade MUP-a u centru Rožaja koja je obećana donatoru Bošnjačke stranke iz dijaspore, izvjesnom Omeroviću, kao zahvalnost za donacije.
- Pritom treba naglasiti da nijedan od tih finansijera BS za ovih 11 godina, koliko je ta stranka na vlasti, jednog eura nijesu uložili u infrastrukturne projekte o ovom gradu koji je na izdisaju i u kome ništa ne funkcioniše – ističe Kalač.
Kao drugi razlog nesuglasica unutar BS, Kalač navodi zemljište „Gornjeg Ibra“ koje vlast u Rožajama već godinama pokušava da proda.
- Ali ne mogu da se između sebe dogovore oko raspodjele plijena. To je dovelo do ozbiljnih problem u funkcionisanju i lokalne vlasti i Bošnjačke stranke, a zbog svega najviše trpe građani Rožaja – upozorava Kalač i dodaje kako je aktuelno rukovodstvo Bošnjačke stranke, zbog ličnih interesa, upropastilo sve što su njihovi prethodnici stvarali.
Ističe i da je dodatni revolt i građana Rožaja i simpatizera BS izazvala posljednja održana sjednica lokalnog parlamenta na kojoj je predočena informacija da je najmanje novca iz budžeta za prijavljene ekološke projekte dobila upravo Opština Rožaje.
- Rožajama je dato svega 550.000 eura, dok je recimo Petnjica, sa svojih tri hiljade stanovnika, dobila 7,5 miliona. Ne možemo više da se vodimo tom pričom da je država protiv Bošnjaka i Muslimana, nego moraju da se prave projekti i da se nešto radi, a BS za punih 11 godina nijedan infrastrukturni projekat nije dala Rožajama – zaključio je Kalač.
Kalač poziva na skraćenje mandata SO Rožaje
Odbornik Socijaldemokrata Alen Kalač pozvao je kolege iz odborničkih klupa da, kako je rekao, svi zajedno uskrate mandat Skupštini opštine Rožaje.
- Pa da idemo na prijevremene izbore, kako bi riješili ovu muku u kojoj se nalaze svi građani Rožaja i kako bi izabrali novog predsjednika, mladog čovjeka sa vizijom koji će iskoristiti ozbiljnu pesrspektivu koje Rožaje, kao grad na granici između dvije države i sa svojim prirodnim resursima, ima. Ovi ljudi koji su sada na vlasti u Rožajama to definitivno ne mogu da urade, jer za 11 godina koliko vladaju Rožajama nijesu dali ništa, osim masovnog iseljavanja stanovništva – poručio je Kalač.