Prema anketi koja je realizovana telefonom na uzorku od 810 građana krajem prve polovine decembra, 36 odsto ispitanika je odgovorilo da "nema prednosti" od ulaska Crne Gore u NATO, a 28 odsto je odgovorilo da ne zna odgovor na takvo pitanje.
Ispitivanje javnog mnjenja, čiji su rezultati danas predstavljeni, pokazalo je da 14 odsto anketiranih ocenjuje da članstvo u NATO-u "nema mane", a 37 odsto ne zna da li ima ili nema.
Oko 31 odsto ispitanika ima "povoljan utisak", a 44 odsto "nepovoljan" (potpuno ili uglavnom) prema NATO-u.
Bezbjednost kao razlog za "pozitivan stav" prema NATO-u navelo je 43 odsto ispitanih, dok 28 odsto nije znalo da navede konkretne razloge.
Najčešći razlog za "negativan stav" prema evroatlantskom savezu navodi se bombardovanje Srbije i Crne Gore - 40 odsto, dok je za njih četiri odsto važan razlog slanje vojnika na ratišta. Dva odsto ispitanika u Crnoj Gori smatra da je NATO pod uticajem SAD i da zato imaju "negativan stav" prema tom savezu.
Odluku o članstvu Crne Gore u NATO-u treba donijeti na referendumu, odgovorilo je 72 odsto ispitanika, a 23 odsto smatra da bi o tome mogao da odluči i parlament.
"Očekujem da će se Crna Gora pridružiti NATO-u", tako je na odgovarajuće pitanje odgovorilo 79 odsto anketiranih.
Većina građana Crne Gore, 83 odsto, prema anketi, vjeruje da će odlazak pripadnika crnogorske vojske u mirovne misije biti dobrovoljan.
Samo 15 odsto anketiranih je odgovorilo da je "u potpunosti" informisano o pitanjima koja su vezana za članstvo Crne Gore u NATO-u, a 20 odsto dalo je odgovor "prilično" .
Agencije za istraživanje javnog mnjenja od aprila 2004. godine prate raspoloženje gradjana Crne Gore prema ulasku zemlje u NATO. Tada je za članstvo bilo 25 odsto.
Prije ankete Stratedžik Marketinga, istraživanje podgoričkog Centra za demokratiju i ljudska prava je u dužem periodu pokazivalo da ulazak Crne Gore u NATO podržava oko 30 odsto njenih građana.