Politika

Rastoder: Žele redefinisanje države

Izvor



Za usvajanje izbornog zakonodavstva potrebna je dvotrećinska većina u Skupštini Crne Gore.

“Stalna uslovljavanja opozicije navode na sumnju da njihov cilj nije usaglašeni izborni zakon i rješenja koja će biti prihvatljiva za sve, već nastojanje da se dođe do promjene Ustava i redefinisanja sadašnjeg koncepta crnogorske države i društva”, kazao je Rastoder agenciji MINA.

Parlamentarna opozicija pokrenuće inicijativu za dopunu Ustava, kojom se pravo na afirmativnu akciju daje samo narodima koji čine manje od deset odsto stanovništva u Crnoj Gori, najavio je poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Predrag Bulatović.

Rastoder je naveo da su predstavnici SNP u skupštinskoj Radnoj grupi značajno učestvovali u kreiranju rješenja koja mogu imati potrebnu većinu.

“Zbog toga ne želim da vjerujem da je i njihov cilj redefinisanje države Crne Gore. Ukoliko, međutim, predstavnici SNP budu i dalje insistirali na jednostranim rješenjima, onda se bojim da postoji osnov i za takve pretpostavke”, kazao je on.

Rastoder, koji je koordinator Podgrupe za iznalaženje rješenja autentične zastupljenosti manjinskih naroda, predložio je ranije da se o tom pitanju obave dodatne konsultacije na Kolegijumu predsjednika parlamenta ili pojedinačno sa liderima političkih partija.

On je kazao da su predstavnici vladajuće koalicije ponudili na dalje usaglašavanje značajno inovirani tekst rješenja pitanja autentične zastupljenosti, koji predviđa nekoliko značajnih ustupka ranijim zahtjevima tri opozicione partije.

Rastoder je naveo da se tim ustupcima uvažava suština ranijih predloga Socijalističke narodne partije, Nove srpske demokratije i Pokreta za promjene, koji se tiču preciznijeg određenja lista koje imaju pravo učešća u raspodjeli mandata po posebnim uslovima.

Sljedeći ustupak, kako je kazao, odnosi se na određivanje procenta učešćem određenog manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice u ukupnom stanovništvu, kao okvira za korišćenje prava na raspodjelu mandata pod posebnim uslovima.

Prema njegovim riječima, predlogom je predviđeno da taj procenat iznosi do šestine od ukupnog stanovništva izborne jedinice.

“Radi se o principijelnom predlogu. Nijesmo se bavili procentima tipa 10,5 ili 13,7 odsto, već je ponuđena granica od jedne šestine ukupnog stanovništa”, kazao je Rastoder.

On je naveo da se naredni ustupak odnosi na postojeći model izdvojenih biračkih mjesta sa većinskim albanskim stanovništvo.

Rastoder je kazao da u vladajućoj koaliciji postoji spremnost da se, kao prelazno rješenje, na određeni rok, zadrži na snazi i model izdvojenih biračkih mjesta sa većinskim albanskim stanovništvom.

“Naravno, nemamo ništa protiv ukoliko se na političkom nivou dogovori i drugačiji stav”, rekao je on.

Portal Analitika