Ili spriječiti ili liječiti. To je, kaže za NOVU M teoretičar kulture Ratko Božović, jedini recept za ekstremno ponašanje kakvo je viđeno u Bijelom Polju kada je uništeno 13 crnogorskih zastava.
RATKO BOŽOVOĆ: To me šokiralo i nisam očekivao da smo dotle stigli ali moram da kažem da je to ekstremno ponašanje, i to je ništa drugo nego patologija, a patologija je bolest. Prema tome, to je vrlo bolesno, nije samo u pitanju primitivizam i bolesni ekstremizam. Dakle, uz himnu i grb, zastava je zapravo obilježje države i nacije i prema tome to je udar na samu državu.
I zbog toga moraju regaovati sve nadležne institucije, apeluje Božović.
RATKO BOŽOVIĆ: Pa ja mislim da se moraju uključiti institucije koje su za zadužene. Nemam tu sentimentalnost i blagonaklonosti, nego zakon neka čini ono što pripada zakonu i Ustavu. Nijesu to mali oblici nasilja, to je veliko nasilje, gaženje po samoj državi i državnosti, i nije normalno dozvoliti da se to ponavlja
Kao što nije normalno, dodaje profesor Božović, na Trgu slobode ponašati se tako nasilno i ekstremno, i to na štetu svoje države.
RATKO BOŽOVIĆ: Poentiram da uz himnu i grb i zastava je dio identiteta svakog naroda i svake države. Prema tome, oni su udarili na državu, udarili su na naciju, udarili su na ono što se mora čuvati i poštovati jer nije zastava mrtvo slovo na papiru nego je znak identiteta. Već smo u polju ekstremnih ponašanja, a ekstremna ponašanja nisu ništa drugo do patologija.
A iza toga, objašnjava, stoji mržnja, netolerancija i nesporazum sa samim sobom.