Svijet

"Ratne mačke": Emocionalna podrška i prijatelji borbi protiv Rusije

Društveni mediji u Ukrajini prepuni su mačaka koje pomažu vojnicima na frontu kao životinje za pružanje emocionalne podrške, privlače donacije vojsci svojom ljupkošću, a takođe se bore i protiv agresora - u ovom slučaju miševa.

"Ratne mačke": Emocionalna podrška i prijatelji borbi protiv Rusije Foto: Politico.eu
Portal AnalitikaIzvor

Mačke obično stižu na položaje ukrajinske vojske iz obližnjih sela ili gradova uništenih ratom. Napušteni od vlasnika, ovi ljubimci traže ljudsku zaštitu od neprestanog granatiranja, napada dronova i minskih polja, piše Politico.

"Kada ti ovo preplašeno malo stvorenje dođe tražeći zaštitu, kako možeš reći ne? Mi smo jaki pa štitimo slabija bića koja su se našla u istim groznim okolnostima kao i mi, samo zato što su se Rusi pojavili na našoj zemlji", objasnio je ukrajinski vojni bolničar, Oleksandr Jabčanka.

Mačke i druge životinje donose utjehu ukrajinskim vojnicima.

"Neki ih usvoje i odnesu kući, drugi ih radije drže u rovovima i čak ih ostavljaju drugim jedinicama tokom rotacije", rekao je porparol ukrajinske vojske, Oleksandr Štupun.

Udomljene mačke sopstvene i vlastite bitke protiv miševa koji napadaju rovove i grizu Starlinkove komunikacione kablove, uništavaju zalihe hrane i vojnu opremu, pa čak i grickaju prste usnulim vojnicima.

"Ako mačke žive u našim rovovima, miševi će se gotovo uvijek držati podalje", rekao je Jabčanka.

Mačak Sirski

Zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga Oleksandr Sirski poznat je kao jedan od najboljih borbenih lidera u zemlji; manje je poznat po tome što ima mačjeg imenjaka sa smrtonosnom reputacijom. Roman Sinicin, oficir ukrajinske vojske i udomitelj mačka Sirskog, tvrdi da je po zapovjedniku nazvan slučajno.

"Dobio je takvo ime jer voli sir. Naravno, mačak s istim imenom kao naš general već je postao poznat", rekao je Sinicin.

Čak je i general Sirski to smatrao smiješnim, na Sinicinovo beskrajno olakšanje. Oficir je upoznao mačka Sirskog na borbenoj misiji u selu u kojem su vojnici mjesec živjeli u napuštenoj kući prepunoj miševa.

"Većina mještana se evakuisala pa su mačke preuzele vlast. Uhvatili smo Sirskog i hranom ga potkupili da ostane s nama. Pomogao je da riješimo naš problem s miševima. Miševi te pregaze dok spavaš, ulaze u tvoje stvari. Sve grizu. Zbog miševa smo morali baciti kutije zapakovanih obroka", objasnio je Sinicin.

Nakon što je Sirski došao vojnici prate njegove noćne patrole protiv glodara.

"Odveo sam ga kući kad smo napustili taj položaj. Sada živi s mojom porodicom u Kijevu, ali i dalje pomaže vojsci. Iskoristili smo njegovu popularnost na društvenim mrežama kako bismo prikupili 147.000 eura za opremu Mini Shark UAV, za usmjeravanje topovske vatre", rekao je Sinicin za Politico, prenosi N1. 

Šajbik - ljubav

Oleksandr Ljašuk, iz regiona Odesa u jugozapadnoj Ukrajini, gladi Šajbika – jednog od četiri mačeta lutalice koji su živjeli s njegovom jedinicom na južnoj bojišnici 2022.

"Šajbik je imao najveću harizmu. Bilo je hladno pa sam ga jedne noći ponio sa sobom u vreći za spavanje. I tada sam se zaljubio u tog mačka. On nije samo moj najbolji prijatelj, on je moj sin", rekao je 26-godišnji Ljašuk. Od tada je Šajbik prošao različite položaje s Ljašukom, a njih dvojica su postala viralna senzacija zbog svojih zajedničkih patrola.

@alexandrliashuk

В нашому instagram більше: a_lyashuk_

♬ оригинальный звук - Alexandr Liashuk

Ljašuk opisuje svog mačka kao savršenog lovca:

"Jednom smo bili na položaju u šumi i on je u jednom danu uhvatio 11 miševa. Ponekad donese miševe u moju vreću za spavanje", ispričao je Ljašuk.

Uprkos njihovoj vezi, Šajbik voli da bude slobodan, ali se uvijek vraća Ljašuku. U junu je nestao na 18 dana dok ga ukrajinski vojnici nisu pronašli na položaju udaljenom nekoliko kilometara kako se druži s lokalnim mačkama.

"Samo mu je trebalo malo ljubavi. Ja to zovem odmorom", opisao je Ljašuk.

Šajbik i Ljašuk takođe prikupljaju donacije za ukrajinsku vojsku, a Šajbik je u septembru dobio posebnu nagradu za pomoć u prikupljanju novca za kupovinu sedam automobila i drugih potrepština.

Karolina majka

Jabčanka kaže da nikad nije volio mačke. To se promijenilo prije dvije godine, onog dana kada je upoznao Karolinu – lutalicu koja se pojavila na položaju njegove jedinice u selu Serebrjanka u Donjeckoj oblasti.

"Jednog dana Karolina je legla na naše mjesto za spavanje, iako nije smjela. Počeli smo psovati. A ona je počela rađati. Tako smo dobili porodicu od šest mačaka", rekao je Jabčanka.

Tokom rotacija, Karolina i njezini mačići kretali su se s Jabčankinom jedinicom dok nisu dovoljno porasli da budu usvojeni.

"Brzo smo im pronašli njihove domove. Ali Karolina i njena bijela maca Honor ostale su sa mnom. Odveo sam ih u Lavov, moj rodni grad. Moja majka je bila tako sretna što je dobila dvije frontovske mačke", nasmijao se Jabčanka.

Godinu kasnije maleni pas Šabris, kojeg je Jabčanka pokupio u blizini Kupjanska u Harkivskoj oblasti, pridružio se bandi lavovskih mačaka.

@alexandrliashuk

Так важливо дарувати посмішку своїм найближчим людям, сімʼї, і навіть якщо ти не поруч, Rozetka дає тобі таку можливість. Я вже точно знаю що подарую Шайбусіку🐈🇺🇦 та сімʼї , а що ви будете дарувати вашим близьким ?

♬ оригинальный звук - Alexandr Liashuk

"Sada nam nikad nije dosadno kod kuće", rekao je ukrajinski vojnik, pokazujući video "borbe" pasa i mačaka:

"Ne možete napustiti jadna stvorenja koja su vas odabrala kao posljednju nadu", istakao je Jabčanka.

Herič čistokrvni

Za razliku od frontovskih lutalica, Herald, poznat i kao Herič, je aristokrata.

Čim je Rusija izvršila invaziju, škotski fold Herič pridružio se svom čovjeku Kirilu Ljukovu, vojnom koordinatoru dobrotvorne grupe Serhij Pritula, koja dostavlja zalihe jedinicama na prvoj liniji.

Herič živi s Ljukovom u Kramatorsku, gradu u Donjeckoj oblasti, odakle je putovao na front više od 20 puta.

"Svaki put je bio zvijezda, mnogi borci su dolazili do nas da ga pomaze i slikaju se s njim. Herič je bio strpljiv, iako pomalo šokiran", rekao je Ljukov.

Za razliku od drugih životinja s prve linije, Herič ostaje miran tokom ruskog granatiranja.

"Uglavnom samo okrene glavu na zvuk i to je sve", kaže Ljukov.

Poput Sirskog, Herič koristi svoju onlajn popularnost kako bi pomogao ukrajinskoj vojsci, predvodeći kampanju koja je prikupila nekoliko miliona grivni (milijun grivni je oko 25.000 eura) za kupovinu vozila za vojsku.

Neprijateljeve mačke

Ruska propaganda reagovala je na priču o ukrajinskim "mobilnim mačkama". U međuvremenu su regionalni mediji objavili mnoštvo sličnih priča o mačkama na ruskoj strani fronta, vjerovatno kako bi humanije prikazali vojsku zbog stalnih izvještaja o ratnim zločinima u Ukrajini.

Krajem prošle godine, regionalni sektor Ministarstva za vanredne situacije u ruskom gradu Orjolu, oko 300 kilometara od ukrajinske granice, saoštio je da je poslao mačku po imenu Marusja na front kako bi pomogla u borbi protiv miševa.

"Ona će pomoći u jačanju morala vojnika i zaštititi njihov san, braniti zalihe hrane. Sigurni smo da će Marusja biti dobro i da će se uskoro vratiti kući", navodi se u saopštenju ministarstva.

Ruske priče, međutim, uglavnom govore o mačkama koje su udomili ruski vojnici nakon što su ih navodno napustili njihovi ukrajinski vlasnici.

"Teško je zamisliti život bez njega. Zajedno s vojnicima raspravlja o taktičkim planovima, jede i čuva stražu", piše lokalni medij VN.ru sa sjedištem u Novosibirsku o crnom mačku zvanom Copter.

Tabloid Moskovski Komsomolec objavio je priču o mački po imenu Metak, koja je zaštitila zapovjednika motorizovane jedinice popevši mu se na glavu kako bi ga upozorila na mine i neprijateljsku vatru.

Drugi medij u Samari objavio je snimak vojnika kako mazi mačku za koju se kaže da je "terapeut" jedinice.

"Njihovo predenje ima umirujući učinak i čini da se osjećate kao kod kuće", rekao je vojnik.

Ne bi bilo prvi put da je Rusija iskoristila mačke za potrebe propagande. Nakon aneksije Krima 2014. i izgradnje mosta preko Kerčkog moreuza, koji dijeli poluostrvo od ruske teritorije, crvenkasto-bela mačka zvana Mostik - što na ruskom znači "mali most" - stekla je nacionalnu slavu kao maskota mosta.

Čak je dobila i korisnički račun na Instagramu, dajući ljupki izgled onome što je Zapad osudio kao flagrantno kršenje međunarodnog prava.

Portal Analitika