Nekoliko dječaka od 13 godina, učenici osnovnih škola su maltretirali jednog dječaka koji se nije ni branio.
Jedan od njih je, pred grupom dječaka koji su bez ikakve reakcije posmatrali, brutalno pretukao vršnjaka. Događaj je snimljen telefonom. Napadač je udarao šakama, u jednom trenu i stisnutom pesnicom, sve vrijeme ga gurajući. U jednom momentu dječaku, koji ne pruža nikakav otpor, prišao je i drugi maloljetnik i zadao mu dva udarca.
Nasilje u porastu
Psiholozi upozoravaju da je vršnjačko nasilje u porastu, a dodatno zabrinjavaju brutalnost počinioca i ravnodušnost posmatrača.
Osnovno državno tužilaštvo Bar, u saradnji sa Centrom bezbjednosti, odmah je, po saznanju da se desio ovaj vid vršnjačkog nasilja, identifikovalo sve aktere.
"Zakonom o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku, isključena je mogućnost kažnjavanja i procesuiranja lica koja u vrijeme izvršenja djela nijesu navršila 14 godina. ODT je o predmetnom događaju obavijestilo Centar za socijalni rad, koji će preduzeti mjere i radnje iz svoje nadležnosti", kazao je rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva Bar Radovan Đurišić.
Centru za socijalni rad predstoji višemjesečni rad sa učesnicima nasilja i njihovim roditeljima.
"U ovakvim slučajevima radimo i sa žrtvom i sa nasilnikom, kao i njihovim roditeljima. Pokušavamo da otkrijemo što je dovelo do ovakvog ponašanja, a onda radimo na rehabilitaciji, daljem praćenju ponašanja aktera vršnjačkog nasilja i provjeravamo da li je naš rad postigao rezultate. U tom poslu sarađujemo sa svim nadležnim institucijama", kazala je psihološkinja u barskom Centru za socijalni rad Vesna Jukić.
Žrtve podnose nasilje
"Nije neuobičajeno da se žrtva ne brani, nego mirno podnosi nasilje, bez obzira da li se radi o djetetu ili, eventualno, ženi. To se objašnjava pozicijom žrtve, koja sebe doživljava inferiornom, slabijom i kao nekog ko mora da ćuti i trpi. Ako dublje analiziramo razloge, vjerovatno žrtva pokušava nasilje da opravda, misleći da je kriva i da je, možda, sama izazvala (nekom svojom riječju ili reakcijom) takvo ponašanje. I u ovom slučaju vidjeli smo još jednu veoma nepoželjnu pojavu - bilo je mnogo nijemih posmatrača, koji nijesu prišli da pomognu dječaku, ali i onih koji su ga podstrekivali. Nažalost, kada se dešava vršnjačko nasilje, u 99% slučajeva reakcije su ovakve - desetoro bije jednog dječaka ili djevojčicu, što je poražavajuće", ističe Jukić.
Psihološkinja barskog Centra za socijalni rad Andrijana Raković je kazala da je važno da nijesu krive za nasilje nad njima, da se ne osjećaju manje vrijednim zbog toga.
"A kada su u pitanju djeca- izvršioci, njima moramo objasniti da se radi o društveno neprihvatljivom ponašanju i usmjeravati ih ka dobrom. Na sreću, kod velikog broja djece uspijemo da isprovociramo kajanje, da uvide svoju grešku i izvinu se, a kod malog broja, koji su povratnici u vršenju nasilja, sprovodimo i druge mjere, poput upućivanja u Centar za rehabilitaciju i vaspitanje maloljetnika ,,Ljubović“ u Podgorici", kazala je ona.
Školska pedagoškinja Vlatka Gažević-Marković pojašnjava koji su uzroci vršnjačkog nasilja kaže da se uzroci ponašanja mogu tražiti u porodici, ali i društvenom okruženju.
"Svjesni smo da izmijenjen način života i rada, stalna trka za obezbjeđenjem egzistencije, dovode do toga da roditelji nemaju vremena da se u dovoljnoj mjeri posvete djeci, da imaju uvid i kontrolišu njihovo ponašanje. Djeca mnogo vremena provode uz telefone i TV, često gledajući neprimjerene sadržaje, a izloženi su i sajber nasilju. Dešava se i da su djeca izložena nasilju u samoj porodici, što se reflektuje na njihovo ponašanje", kazala je Gažević- Marković.