Tvrdnja: Nije opasniji od obične gripe
Mnogi pojedinci koji dobiju koronavirus neće imati simptome gore od onih sezonske gripe, ali generalni profil bolesti, uključujući i njenu stopu smrtnosti, puno je ozbiljniji. Na početku epidemije stopa smrtnosti može biti krivo postavljena ako se propusti puno slučajeva blage zaraze. Međutim, ove sedmice je stručnjak iz Svjetske zdravstvene organizacije Brus Alivard rekao da su trenutni rezultati samo mali dio onoga što znamo. Ako se potvrde navodi da je trenutna stopa smrtnosti od 1 odsto tačna, Covid-19 bio bi oko 10 puta smrtonosniji od obične sezonske gripe, za koju se procjenjuje da svake godine ubije između 290 hiljada i 650 hiljada ljudi.
Tvrdnja: Ubija samo starije osobe, mladi se mogu opustiti
Većina ljudi koji nijesu stariji i nemaju narušeno zdravlje neće se kritično razboljeti usljed zaraze novim koronavirusom. Međutim, Covid-19 i dalje ima veće šanse da dovede do ozbiljnih respiratornih poteškoća. Takođe, osim starijih osoba, postoje i druge rizične skupe - zdravstveni radnici su, na primjer, podložniji zarazi jer je vjerovatnije da će biti izloženi virusu. Postupci koje će ubuduće poduzimati mladi i zdravi ljudi, uključujući prijavljivanje simptoma, imaće važnu ulogu u zaštiti najugroženijih u društvu.
Tvrdnja: Maske za lice ne djeluju
Nošenje maske za lice nije jamstvo da se nećete razboljeti - virusi se mogu prenijeti i putem očiju, a aerosoli s virusom mogu prodrijeti u maske. Međutim, maske su učinkovite u kapljičnom prenosu, glavnom putu prenošenja koronavirusa, a neka su istraživanja procijenila otprilike peterostruku zaštitu. Ako ste u bliskom kontaktu s nekim zaraženim, maska smanjuje mogućnost prenošenja bolesti. Ako samo šetate gradom i nijeste u bliskom kontaktu s drugima, nošenje maske vjerovatno neće puno značiti.
Tvrdnja: Sa zaraženom osobom morate provesti 10 minuta
Moguće je zaraziti se kraćim interakcijama, čak i interakcijom s onečišćenim površinama. Međutim, smatra se da je to manje uobičajen put prenosa.
Tvrdnja: Vakcina stiže za nekoliko mjeseci
Naučnici su brzo počeli s razvojem vakcine, a upravo ta činjenica je pomogla kineskim naučnicima u razjašnjavanju genetskog slijeda. Ubrzano se radi na razvoju vakcine, a nekoliko timova ih testira na životinjama. Međutim, postupna ispitivanja prije uvođenja komercijalne vakcine traju jako dugo, a jedan od glavnih razloga je uočavanje rijetkih nuspojava. Primjena vakcine za godinu dana smatrala bi se jako brzom.
Tvrdnja: Ako je proglašena pandemija, ne možemo učiniti ništa da zaustavimo širenje
Pandemija je definisana kao širenje nove bolesti širom svijeta, ali tačan prag za proglašavanje pandemije je prilično nejasan. U praksi se postupci prevencije ne mijenjaju bez obzira na to je li proglašena pandemija ili ne. Svrha prevencije nije samo uklanjanje bolesti u cjelini već i omogućavanje zdravstvenim sistemima da se nose s iznenadnim prilivom pacijenata.