Kako navode iz Specijalnog državnog tužilaštva, uhapšeno je 17 lica, a traga se saviše državljana Crne Gore, Srbije i Italije.
Po nalogu specijalne tužiteljke Sanje Jovićević, Specijalno policijsko odjeljenje je lišilo slobode D.G., N.P., N.G., S.M., R.V., M.R., B.V. i J.E. i protiv njih, kao i protiv L.C. i S.A., državljana Italije, S.M. i A.D., državljana Srbije i crnogorskih državljana I.A., J.V., D.V., F.R. i M.L, koji su trenutno nedostupni državnim organima i za kojima se traga, podnijelo krivičnu prijavu zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
Predmet prijave su, kako kažu iz SDT-a, stvaranje i djelovanje kriminalne organizacije u međunarodnim okvirima, u cilju vršenja krijumčarenja opojnih droga i krijumčarenja opojne droge kokain iz Južne Amerike u Evropu, brodom „Y.“, u količini od 592,9 kilograma, u maju 2019. godine, koje je spriječeno od strane organa otkrivanja Portugala, brodom „A.“, u količini od 5.108,26 kg, u februaru 2020. godine, koje je spriječeno od strane organa otkrivanja Holandije i brodom „T.-N.“, u količini od 411 kg, u martu 2020.godine, koje je spriječeno od strane organa otkrivanja Obale Slonovače.
Lica lišena slobode će, od strane policije, biti sprovedena na salsušanje u svojstvu osumnjičenih specijalnoj tužiteljki u zakonskom roku, dok je policija prethodno pretresla njihove stanove i druge prostorije koje koriste u Crnoj Gori, radi pronalaska tragova krivičnih djela i predmeta važnih za krivični postupak.
"Otkrivanje i obezbjeđivanje dokaza o krivičnim djelima i osumnjičenima i prikupljanje svih drugih obavještenja i podataka koja mogu biti od koristi za uspješno vođenje krivičnog postupka sprovedeno je u višemjesečnoj kontinuiranoj saradnji i kroz međusobnu razmjenu informacija Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja sa Agencijom Evropske Unije za sprovođenje zakona - EUROPOL i Agencijom Evropske unije za krivičnopravnu saradnju - EUROJUST, ali i kroz saradnju sa državnim tužilaštvima za borbu protiv organizovanog kriminala Italije, Srbije, Slovenije, Hrvatske, Holandije, Portugala i Španije, na teritorijama kojih zemalja se danas takođe preduzimaju pojedine dokazne radnje, po osnovu zamolnica Specijalnog tužilaštva, u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima", navode iz SDT-a.
Podršku Specijalnom tužilaštvu za rad na ovom predmetu organizovanog kriminala, međunardonog karaktera, kontinuirano je pružao i Centar za međunarodnu pravnu saradnju iz Holandije - CILC i rezidentna tužiteljka Evropske Unije, obezbjeđujući finansijska sredstva za preduzimanje konkretnih procesnih radnji i kroz organizaciju neophodnih sastanaka na međunarodnom nivou.