Društvo

RDC: Medijima rok do kraja jula da plate dug

Izvor

On ističe da su redovne platiše televizije Vijesti, IN, Pink i Atlas.

"Ostali ne plaćaju svoje obaveze, a ima medija koji duguju po 40 mjesečnih faktura. I da mi ne bismo bili dovedeni na ivicu opstanka mora se uvesti praksa redovnog plaćanja dugova jer se oni koji redovno plaćaju

stavljaju u nekorektan položaj. Nedavno smo im uputili dopis da u ratama izmire svoja dugovanja. Svi su prihvatili, a ispoštovale samo po-menute četiri televizije. Ostali su nastavili po starom. Sada su pred nama dvije mogućnosti: da im blokiramo račun, što je nemoguće ako je dug pod sudskim sporom, ili da ih isključimo sa naših predajnika. Pošto je ovo drugo efikasnija mjera, ostavili smo im rok do kraja jula da daju sigurne garancije da će platiti dug u ratama i da to odmah počnu da čine. U suprotnom biće isključeni", tvrdi Nikolić.

On kaže da se neredovne platiše pravdaju finansijskom situacijom i time što su prelaskom Radio-televizije Crne Gore na državni budžet ostali bez svojih 10 odsto koje su dobijali od pretplate.

"Mi to možemo da razumijemo, ali to neće riješiti problem. Oni moraju platiti svoj dug i ono što su potrošili. Da nije mobilnih operatera i par ovih televizija, ne bismo mogli elementarno da funkcionišemo. Zato se mora riješiti problem", kaže Nikolić.

Nikolić je ponovio da država Radio-difuznom centru daje malo za usluge koje pruža Radio-televiziji Crne Gore.

"Od toga što nam Ministarstvo kulture godišnje daje za RTCG možemo da platimo pola struje koju oni potroše na našim predajnicima. Čak i to što je određeno, a za ovu godinu je planirano 400.000 eura, uplaćuje se neredovno, pa je do sada uplaćeno samo nepunih 75.000 eura", kaže Nikolić.

Prema podacima Radio-difuznog centra, u Crnoj Gori osim državne Radio-televizije, sa dva radijska i dva televizijska programa, postoji još 18 privatnih televizija. Kada je riječ o televizijama, osam ima nacionalnu pokri-venost. Poređenja radi, kako kažu u RDC, u Hrvatskoj to imaju samo tri. Osim televizija postoji 35 privatnih radio stanica i 12 lokalnih koje su vlasništvo opština. Kada se sve sabere, ispada da mala Crna Gora ima gotovo 60 elektronskih medija, pa nije ni čudo što će mnogi morati da se ugase jer je marketinški kolač mali i nema za sve.

Portal Analitika