Od početka aktuelnih izraelskih napada, nižu se imena mrtvih – na spisku stradalh je golman Hajtam Areir, braća Emad i Mohamed Hijazi iz Rafe, ali i Šadi Sabah iz Deir al-Bale, koji je stradao zajedno sa čitavom porodicom kada je pogođena zgrada u kojoj je živio.
“Lista je duga i mnogo je djece. Moja obaveza je da sjednem i evidentiram smrt svakog registrovanog fudbalera u Palestini, a to je jako bolno”, kaže Šalabi za Guardian.
Iako u teškim uslovima, fudbal se igra u Palestini – svoje lige imaju Zapadna Obala i Pojas Gaze. Palestina je članica FIFA od 1998, od kada njena rerpezentacija nastupa na zvaničnim takmičenjima.
“Reprezentacija briše političke podjele između Zapadne Obale i Pojasa Gaze. Za nju nastupaju i fudbaleri iz Palestine i naša dijaspora. Zato je njena simbolika od velikog značaja”, dodaje potpredsjednik tamošnje fudbalske asocijacije.
Australija nedodirljiva, a sa Libanom i Bangladešom mogu da se nose
Usred aktuelnog rata, Palestinu očekuje početak nastupa u glavnoj rundi azijskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. U grupi su sa Australijom, Libanom i Bangladešom, a dvije najbolje selekcije ići će u finalnu fazu kvalifikacija. Šalabi vjeruje kako imaju šanse da se plasiraju.
“Podsjetiću da smo 2018. bili 73. na FIFA rang listi, tada su daleko iza nas bile mnoge reprezentacije iz regije koje imaju neuporedivo bolje uslove, više iskustva i nemjerljivo veću slobodu. Dakle, mi smo jako otporni i istrajni ljudi i zato vjerujem da ćemo biti uspješni u kvalifikacijama”, naglašava on.
I okupljanje reprezentacije je podvig
Uprkos istrajnosti, nacionalni tim Palestine često ima problema i da organizuje obične treninge. Jer, i u doba kada nema sukoba nalik današnjim, palestinska reprezentacija često se uigrava na trening kampovima u susjednom Jordanu.
A sama okupljanja, pa i put do te države znaju biti veoma dugački – nekad na administrativnim prelazima na granici Pojasa Gaze i Zapadne Obale fudbaleri satima čekaju na provjere. Identično je i kada reprezentacija ide na utakmice – jer, Palestina domaće mečeve ne igra na svojoj teritoriji.
U novijoj istoriji, ipak, jedan su meč igrali pred svojim navijačima. Bilo je to u kvalifikacijama za SP 2022 – stadion u Al Ramu, čiji kapacitet iznosi 12.000 mjesta, bio je tada mali kako bi primio sve navijače. U takvom ambijentu, Palestinu nije mogla savladati ni, za azijske prilike moćna Saudijska Arabija (0:0).
Sve mečeve igraće daleko od kuće
Palestinska reprezentacija će nastup u kvalifikacijama početi 16. novembra, duelom protiv Libana. Kako je i u toj državi stanje nestabilno, meč će biti odigran u Šarži, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Pet dana kasnije, Palestina će u Kuvajtu ugostiti apsolutnog favorita grupe – Australiju.
Inače, najveći dosadašnji uspjesi Palestine bili su plasmani na Prvenstvo Azije, prvo 2015, pa 2019. godine.
U kvalifikacijama za SP, Palestina igra sve bitniju ulogu – pa je tokom prethodna dva ciklusa nastupala u pretposljednjoj rundi. Zahvaljujući povećanju broja učesnika, konfederacija čiji su fudbalski titani Australija, Japan, Južna Koreja, Iran i Saudijska Arabija dobila je osam direktnih mjesta na SP 2026, uz jedno koje vodi u doigravanje za plasman. Iz tog razloga, a uprkos sumornim danima, palestinski fudbaleri više nego ikad žive u nadi da imaju šansu da izbore istorijski plasman na Mundijal.