Projekat se finansira u okviru Erasmus programa izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju (Erasmus+: International Capacity Building in Higher Education), pod nazivom Reformisanje programa stranih jezika na crnogorskim univerzitetima (Reforming Foreign Languages in Academia in Montenegro- REFLAME).
Projektni tim je već realizovao opširnu studiju postojećeg stanja u nastavi stranih jezika u visokom obrazovanju u Crnoj Gori.
"Studija je obuhvatila oko 2000 ispitanika iz redova studenata, univerzitetskih nastavnika i poslodavaca u Crnoj Gori, i sa njenim rezultatima akademska i šira javnost biće uskoro upoznata. Takođe smo, u saradnji sa partnerima iz EU, priveli kraju analizu silabusa za 181 predmet stranog jezika na tri crnogorska univerziteta", objašnjava rukovodilac projekta Milica Vuković - Stamatović.
Prema njenim riječima, kao odgovor na sve veću potrebu da mladi stručnjaci u svim oblastima poznaju što veći broj stranih jezika, glavni cilj projekta je jačanje kapaciteta, te međusobna i međunarodna saradnja crnogorskih univerziteta u pogledu ponude moderne i tržišno orijentisane nastave stranih jezika na nematičnim fakultetima, kao i osnaživanje nastave drugog stranog jezika na svim fakultetima.
Partneri u projektu su Univerzitet Mediteran i Univerzitet Donja Gorica, kao i tri univerziteta iz EU – Univerzitet za strance u Peruđi, Univerzitet u Varšavi i Sveučilište u Zagrebu, koji će pružiti ekspertsku podršku iz oblasti nastave jezika struke u visokom obrazovanju. Pridruženi partner u projektu je i Ministarstvo prosvjete Crne Gore. Realizacija je počela u novembru 2019, a projekat će trajati tri godine.
"S obzirom na to da jedan od partnerskih univerziteta ima stručnjake koji se bave nastavom stranog jezika za osobe sa oštećenjima vida i sluha, projekat će omogućiti da se pojedini nastavnici obuče i za taj vid nastave. Maksimalno će se iskoristiti potencijali i ekspertiza partnerskih institucija u oblasti integrisanja informaciono-komunikacionih tehnologija u nastavi stranog jezika. Projekat će omogućiti i izradu najmodernijih načina testiranja nivoa poznavanja stranog jezika", navodi Vuković - Stamatović.
Stručnjaci sa tri partnerska univerziteta, dodaje ona, održaće obuke za nastavno osoblje Filološkog fakulteta, a organizovaće se i ljetnja škola na kojoj će se testirati unaprijeđeni nastavni planovi, kao i međunarodna konferencija iz oblasti nastave jezika struke.
Tokom projekta,osmisliće se i novi nastavni materijali, odnosno kreirati udžbenici za nematičnu nastavu stranih jezika. Planirane su i studijske posjete eksperata sa partnerskih univerziteta, te studijske posjete nastavnika Filološkog fakulteta partnerskim institucijama.
Veliki dio sredstava namijenjen je povećanju bibliotečkog fonda Filološkog fakulteta, koji će se sastojati od najmodernijih udžbenika jezika struke, odnosno udžbenika metodike nastave stranih jezika