Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu posljednji put sastao je sredinom juna, a rok da završe posao u produženom mandatu je 31. decembar.
Predsjednik odbora Strahinja Bulajić iz DF-a, kazao je Radiju Crne Gore da očekuje da će sjednica biti zakazana što prije, te da se nada da će Odbor završiti rad u predviđenom roku.
Da je usklađivanje izbornih zakona i drugih akata moguće završiti do Nove godine vjeruju i u opoziciji.
“Bez obzira na to što je prošlo mnogo vremena, ja sam i dalje optimista da možemo da završimo posao do kraja godine, jer smo pretresli brojna pitanja koja su do sada bila otvorena. Naravno i kada završimo posao biće dodatno potrebno vrijeme za usaglašavanje svioh zakona”, rekao je Predrag Sekulić iz DPS-a.
Odgovornost za zastoj Sekulić pripisuje DF-u.
“Iz prostog razloga jer su oni u bojkotu Parlamenta već nekoliko mjeseci. Međutim ja sam optimista da bismo u narednih nedjelju ili dvije mogli da se dogovorimo oko nastavka čitavog posla u Odboru i ako bude dobre volje čitav posao možemo da završimo do Nove godine”, istakao je on.
Evidentno je, kaže profesor pravnih nauka Đorđije Blažić, da političarima nije u interesu da se izborno zakonodavstvo uskladi jer, kako navodi, ne žele da ostanu bez privilegija.Ustav propisuje jedinstven izborni sistem za predsjednika države, za poslanike i za odbornike što znači da bi svi oni trebalo da budu birani neposredno na izborima što kod nas, objašnjava Blažić, nije slučaj.
“Predsjednika države građani biraju neposredno tajnim glasanjem, u smislu člana 83 Ustava i člana 45 Ustava koji uređuje birački spisak, a za izbor odbornika i poslanika mi imamo potpuno drugi izborni sistem ne ustavni, ja to pričam evo 20 godina”, kaže Blažić.
Taj izborni sistem se usklađuje od 1998. i za njega je potrebna dvotrećinska većina što je ozbiljan problem, ocjenjuje profesor.
“Te izmjene koje su rađene u međuvremenu, a ovo je čini mi se petnaesta izmjena, to je vrlo jasno da su tu i dalje indicije da oni ne žele da ispuste privilegije koje su zloupotrijebili i putem kojeg sistema oni obezbjeđuju svoje funkcije. Da nije tako ne bi 20 godina isti ljudi sjedjeli u Parlamentu, a izgubili su sve izbore”, kazao je on za Radio Crne Gore.
Partitokratske elite, ističe Blažić kroz izborni sistem prisvojile su i državu i institucije tako da, zaključuje, Crna Gora nema ni jedan ustavno-pravno legitiman organ sem predsjednika države.