Evidencije prebivališta i boravišta moraju se urediti, kako bi se uskladile sa Ustavom, a onda i biračkim spiskom, jasni su u DF-u, iz kojeg ponavljaju da se državi mora dozvoliti da provjeri ko su građani koji imaju biračko pravo u Crnoj Gori.
"Moramo dozvoliti državi da ona bude ta koja će provjeravati ko zaista živi u CGm odnosno prebiva u CG, i mislim da država može to da uradi. Može preko graničnh prelaza, da vudi da li su dolazili za dvije godine dolazili, postoji način kroz razne druge registre da se vidi da li ti ljudi prebivaju u Crnoj Gori, i ako se posumnja da ne, da ide terenska provjera", kaže za TVCG Branka Bošnjak (DF).
Kako bi što prije dobili tačniji birački spisak, MUP je pripremio nacrt zakona o izmjenama i dopunama registara prebivališta i boravišta. I to je prvi izazov sa kojim se suočio nedavno formirani Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu novog saziva Skupštine.
Iz DPS-a su upozorili da sebe ne vide u tom tijelu ako vlast istraje u namjeri da mijenja zakon, a da bi izmjenama zakona trebalo da se bave poslanici a ne Vlada, tvrde i u SD-u.
"Sve su ovo nadležnosti jasno definisane odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu koji je predložen na osnovu potpisa svih poslaničkih klubova u Skupštini. U tom smislu očekujem i vjerujem da će biti konstruktivan odnos između Parlamenta i Vlade, gdje je, na osnovu ovoga što sam naveo, zadatak Odbora da pripremi te zakone, a zaista očekujemo stručnu i svaku drugu podršku od strane Vlade", kaže Boris Mugoša (SD).
"Meni nije problem i da ministarstvo da neki draft, mi ćemo na kraju svakako zadnju riječ poslanici daju i mi možemo taj draft da razmatramo na tom odboru", navodi Bošnjak.
I u manjinskim partijama problematizuju to što se izmjenama zakona o prebivalištu i boravištu ne bavi skupštinski odbor, koji je, izmedju ostalog i formiran zbog toga. Dok dio parlamentarne većine zahtijeva da se novim zakonom o prebivalištu praktično očisti birački spisak od glasača koji ne žive u Crnoj Gori, u Bošnjačkoj stranci ocjenjuju da je riječ o revanšizmu, a sa tom ocjenom su saglasne i albanske partije.
"Nacrt koji kruži dovešće do toga da budu targertirani predstavnici manjina, koji nijesu naši državljani, koji imaće problem i zbog corona virusa i zbog toga da imaju adekvatno svoje boravište prijavljeno, i mislim da je rješenje da se svi brišu je veoma represivno", kazao je Genci Nimanbegu (Forca).
I zbog toga, poručuju naši sagovornici, treba biti krajnje oprezan...
"Ne treba trčati. Treba ipak sve to dobro izanalizirati i ne smijemo dozvoliti da bilo koji gradjanin Crne Gore bude diskriminisan u tom procesu, posebno je ovo vazno sa aspekta manjinskih naroda", ocjenju Mugoša.
"Na koji način ćemo reagovati ako budemo nadlgasani. Sigurno da svaka odgovorna većina će cijeniti da manjine moraju biti uklkučene u odlučivanju i da im je ovo prihvatljivo rješenje. Bez toga sigurno ćemo doći u situaciju da razmišljamo o eventualnom bilo bojkotu odbora ili neki drugi način da iskažemo naš protest", navodi Nimanbegu.
"Niko neće nikoga ošteti ko živi u inostranstvu na privremenom radu a ko prebiva u CG, ali stvarno neko ko decenijama živi u inostranstvu i svoj život je ustvari vezao za neku drugu državu nije korektno da oni ostvaruju biračko pravo u CG", dodaje Bošnjak.
Zakon treba da prođe javnu raspravu i verifikaciju u Skupštini. Da li će i kada će to biti još se ne zna, jer je sada, poručuju iz opozicije upitno šta oni mogu uraditi u Odboru.