Abiznis

Završen twinning projekat podrške regulaciji finansijskih usluga

Regulativa u oblasti finansijskih usluga usklađena sa EU Direktivama

Institucije Crne Gore zadužene za regulaciju finansijskih usluga (Centralna banka Crne Gore, Agencija za nadzor osiguranja i Komisija za tržište kapitala) i Konzorcijum centralnih banaka Njemačke, Hrvatske i Holandije te agencija za nadzor finanisijskih usluga Njemačke i Hrvatske (BaFin i HANFA), potpomognuti sredstvima Evropske unije, implementirali su Tvining ugovor vrijedan 1,41 milion eura za podršku u regulaciji finansijskih usluga u Crnoj Gori.

Regulativa u oblasti finansijskih usluga usklađena sa EU Direktivama Foto: Portal Analitika
Izvor

Cilj ovog projekta bilo je usklađivanje regulative u oblasti finansijskih usluga sa pravnim tekovinama EU i jačanje regulatornih i kapaciteta supervizije.

Korisnici i partneri sa crnogorske strane bili su Centralna banka Crne Gore na čelu sa guvernerom Radojem Žugićem, predsjednikom Komisije za tržište kapitala, Zoranom Đikanovićem (koji je ujedno bio i lider projekta zemlje korisnice) i predsjednikom Savjeta Agencije za nadzor osiguranja, Urošem Andrijaševićem.

U razdoblju od 27 mjeseci trajanja projekta izrađena je regulativa i usklađena sa EU Direktivama iz oblasti bankarstva, osiguranja i tržišta kapitala. Odrađeno je ukupno 118 ekspertskih misija, 7 studijskih posjeta i jedna stručna praksa.

Glavni cilj ovog projekta bilo je obezbjeđivanje stabilnijih, održivijih i efikasnijih finansijskih usluga a koje su u skladu sa najboljim EU praksama, kako bi se dala podrška razvoju privatnog sektora i ojačala konkurentnost ekonomije.

Kroz intenzivni rad svih partnera izrađeni su nacrti sljedećih propisa: Zakon o kreditnim institucijama, Zakon o osiguranju, Zakon o investicijskim fondovima, Zakon o alternativnim investicijskim fondovima, Zakon o penzijskim fondovima, Izmjene i dopune Zakona o tržištu kapitala, kao i pripadajući podzakonski propisi (kao npr. Priručnik za direktnu kontrolu usklađenosti sa zakonodavstvom u oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma, izrađen za sve tri komponente projekta).

Zaposleni sve tri crnogorske institucije koji su bili angažovani na projektu usvojili su neophodna znanja i izradili regulativu difinisanu u Poglavlju 9 pretpristupnih pregovora. Svi učesnici projekat su ocijenili kao uspješan i da kao takav predstavlja odličnu osnovu za nastavak saradnje crnogorskih i partnera iz zemalja članica EU.

Jedan od vođa projekta Peter Krušel istakao je da se od početka projekta 2018. godine radi o uspješnoj priči.

“Više od 60 eksperata je došlo ovdje, u Crnu Goru i svi su dali doprinos. Vrlo smo zadovoljni i ponosni na ostvarene rezultate”, rekao je on.

Njemački ambasador u Crnoj Gori Robert Veber naglasio je da je riječ o izuzetno važnom projektu za građane i finansijski sektor u Crnoj Gori, sa vrlo konkretnim rezultatima.

“U vrijeme krize ljudi treba da vjeruju sistemu- to je od izuzetnog značaja”, podvukao je ambasador Veber.

Hrvatski ambasador u Crnoj Gori Veselko Grubišić rekao je da želi da Crna Gora iskoristi realizovani projekat kao podsticaj za ubrzanje reformi.

“Učinite sve što je potrebno da budete prva naredna članica EU. Nemojte propustiti cilj koji vam je suptilno postavila Evropska unija”, poručio je on.

Guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić istakao je da je institucija na čijem je čelu postigla napredak u harmonizaciji regulatornih propisa.

“Ističem da je od momenta izbijanja pandemije koronavirusa CBCG pratila razvoj situacije- snažno smo odgovorili mnoštvom odluka kojima je smanjen efekat prelivanja krize”, naveo je Žugić. 

Portal Analitika