Ombudsman je u emisiji "Dobro jutro Crna Goro" rekao da je vrijeme da vršnjačko nasilje nazovemo pravim imenom - maloljenička delikvencija. Ističe i da se pokušava nađemo model da ne bi dolazilo do nasilja, te da zabrinjava stepen ozbiljnosti.
"Sve smo učinili da relativizujemo incidente, da žrtve ostavimo u drugom planu, da se nose sa posljedicama", kazao je Bjeković.
Osvrnuo se i na komentare da je kazna zatvora od tri mjeseca za maloljetnike.
"Naravno, nije sve u kaznama. pitanje je za sve, počev od porodice, do ulice koja izgleda treba da pruzme ulogu vaspitanja. Već imamo takozvane negativne idole, koji se nameću kao lideri...", dodao je ombudsman.
Matrica ponašanja, ističe, vidi se i u cjelokupnom društvu - talas nasilja na društvenim mrežama, ukoliko se ne zasustavi, samo će eskalirati.
"Nasilje potpuno pogrešan put, ne možemo vaditi na to da smo postkonfliktno društvo. Što prije počnemo, brže će se završiti", istakao je Bjeković.
Lepa Žunjić naglašava da nasilje na utiče samo na djecu koje su žrtve, već i na porodice i odjeljenske zajednice.
"Važno istaći da pričamo o djeci, ali ne i o sankcijama na kojima treba poraditi i vaspitnim metodama. Kao društvo moramo govoriti o kaznama, ali kada su u pitanju maloljetnici, moramo govoriti i podršci, vaspitnim mjerama", kazala je Žunjić u Jutarnjem programu TVCG.
Ističe da se ne može pomoći djetetu ako ne uključimo cijelu porodicu.
"Porodice su nemoćne, i nas najviše brine što su djeca dugo žrtve vršnjačkog nasilja. To nasilje se ponavlja i mnogo djece ga trpe, a mi kao društvo i sistem ne možemo da odgovorimo...", dodaje ona.
Žugić navodi i da je jako važno da fokus stavimo na vaspitnim mjerama.
"Kada pogledamo mjere, čini mi se da su one kaznene - ukor, premještaj u drugo odjeljenje, školu... Pitanje je koliko te mjere podstiču na promjene, koliko su motivišuće i pomažu djeci...", naglava sagovornica TVCG.