Drevnu vjevericu je blizu Dousn sitija 2018. pronašao tragač za zlatom. "Prvo nije sasvim jasno što gledate dok ne primijetite male ruke i kandže, mali rep, a zatim uši", rekao je Grant Zazula, paleontolog iz Jukona, za CBC, prenosi Index.hr.
Zazula je odnio nalaz veterinarki Džes Hit na dalju analizu. Hit je napravila rendgenske snimke, koje su pokazale da ova dlakava i smrznuta nakupina zapravo predstavlja mladu, sklupčanu arktičku vjevericu koja je vjerovatno uginula tokom hibernacije.
"Sklupčana je kao da spava"
"Izvrsno je očuvana. Sklupčana je kao da spava. Zaista sam impresioniran da je neko prepoznao da se radi o životinjici. Izvana izgleda poput smeđe kuglice ili kamena", kazala je Hit.
Polja zlata Klondike u Jukonu prekrivena su permafrostom, trajno smrznutim tlom, još od ledenog doba te se u njemu mogu naći odlično sačuvane drevne životinje koje su na tom području obitavale prije mnogo hiljada godina. Tragači za zlatom su u toj regiji naletjeli na mumificirano mladunče vuka i besprijekorno očuvanu bebu mamuta.
S porastom globalnih temperatura i otapanja permafrosta vjerovatno ćemo sve češće nailaziti na ovakva zanimljiva otkrića - od mumificiranih stvorenja do virusa i naslaga antraksa. Drevna vjeverica je pronađena unutar tradicionalnog teritorija naroda Tr'ondëk Hwëch'in.
"Vide se njeno lice, koža, dlake"
Radi se o istoj vrsti arktičke podzemne vjeverice koja i danas živi širom Jukona, a koja više sliči na mrmota nego na vjevericu. Ova stvorenja prave mala skloništa pod zemljom, u kojima spavaju zimski san.
"Cijelo vrijeme proučavam kosti, što je uzbudljivo. No stvarno je nevjerovatno vidjeti savršeno očuvanu životinju staru 30.000 godina. Vide se njeno lice, koža, dlake. Izgleda kao da je nedavno uginula", rekao je Zazula, prenosi Index.hr.
"Neki su jako uzbuđeni kada pronađu ogromnu nogu vunastog mamuta ili kljove. Ali za mene su fosili arktičke vjeverice, njenog gnijezda, a sada i ova mumificirana životinjica, nešto najbolje što imamo. To su moji favoriti", dodao je.