Ovo poglavnje je jedno od veoma značajnih u pregovorima sa Evropskom unijom, kazao je za Skala radio dr Aleksandar Joksimović, direktor kotorskog Instituta.
Pregovarač za poglavlje ribarstva sa Evropskom unijom dr Ivan Katavić, prisutnima je prenio iskustva Republike Hrvatske iz ove oblasti što je veoma dragocjeno za našu državu.
Okruglom stolu prisustvovali su i predstavnici ribara, Udruženja profesionalnih ribara na moru iz Herceg Novog i Bara, zatim predstavnici za poljoprivredu i ruralni razvoj, kao i predstavnici Ministarstva vanjskih poslova koji predvode i Komisiju za Evropske integracije.
Bila je ovo prilika da se čuju iskustva Hrvatske, kao i stanje ribarstva u Crnoj Gori kao i koji su sljedeći koraci u skladu sa najavljenom izmjenom evropske politike ribarstva koja podrazumijeva donošenja novog fonda za ribarstvo i pomorstvo u januaru.
Krajem februara u Briselu će biti i prvi skrining crnogorske radne grupe kada će uslijediti izmjena zakona o morskom ribarstvu i marikulturi.
U radnoj grupi će pored predstavnika svih relevantnih institucija biti i predstavnici ribara uzgajivača školjki, kazao je Joksimović.
Posebno su važni pregovori koji se odnose na čuvanje tradicionalnih alata, kao što su mreže potegače karakteristične za Bokokotorski zaliv.
Joksimović smatra da se na osnovu iskustava Hrvatske uz dobro obrazloženje, naučno, ali i tradicionalno ovaj segment može unijeti u evropske zakone.
Tim prije što treba sačuvati sve ono što je tradicija poput ribarskih alata u Boki koji datiraju iz XI vijeka, navodi on.
Treba izabrati ono što je najbolje u ovoj oblasti i sa tim ući u pregovore i razvoj ribarstva u Crnoj Gori, zaključio je dr Joksimović.