Nivo vode na svim rijekama trenutno je u opadanju i vremenska prognoza za narednih pet dana ukazuje da neće biti značajnijih promjena vodostaja, s obzirom da su predviđene padavine sa srijede na četvrtak manje nego što su bile ovih dana.
Na Morači je zabilježen hidrološki porast tokom posljednjih kiša, ali je on niži od maksimalno zabilježenih za preko pet metara. Takva stuacija je i na ostalim rijekama, na Zeti, Bojani, Tari, Limu. Jedino je konstatovan rast vodostaja na Skadarskom jezeru, što je i normalno jer je još uvijek veći priliv površinskih voda nego što je oticaj jezera rijekom Bojanom, objašnjava Novaković.
Načelnik sektora za hidrologiju naglašava da je stanje vodostaja normalno za ovo doba godine i da vode nijesu bile ni približno na onom nivou na kojem bi se mogle smatrati opasnim za poplave. Na Morači je ovih dana vodostaj bio niži za šest metara od maksimalno zabilježenog vodostaja iz 1979. godine u novembru. Te godine nivo rijeke je bio izuzetno visok i iznosio je 1226 centimetara, a sada je dostigao vodostaj od 770 centimetara.
Interesantno je da u vrijeme posljednjih velikih poplava u Zeti Morača nije bila izrazito visoka, jer vodostaji u Zeti nisu bili izazvani samo vodama Morače, već su bili posljedica složene hidrološke situacije – Drim preko Bojane utiče na jezero i sve to je uticalo na vodostaj jezera, kaže Novaković.
Kada je riječ o Bojani njen vodostaj se redovno prati i on je u opadanju, a akumulacije na Drimu su još uvijek u mogućnosti da prime veliki nivo vode što je veoma važno. Za sada je situacija mirna i prognoza vremena u narednih pet dana ukazuje da praktično sljedeće sedmice neće biti nikakvih promjena, naglašava naš sagovornik.
Hidrometeorološki zavod prati vodostaj na svim većim vodotocima, to su Morača, Zeta, Piva, Tara, Ćehotina, Lim i Ibar, i njihovim važnim pritokama, kao i na Skadarskom jezeru.
foto: wn.com