Svijet

Preminuli poglavar rimokatoličke crkve biće danas pokopan u crkvi Santa Marija Mađore

(VIDEO) Sahrana pape Franja: Kovčeg sa papinim tijelom unijet u baziliku, čin sahrane privatan

Ceremonija sahrane počeće na Trgu Svetog Petra u Rimu u 10 sati po lokalnom vremenu, a predvodiće je kardinal Đovani Batista Re

(VIDEO) Sahrana pape Franja:   Kovčeg sa papinim tijelom unijet u baziliku, čin sahrane privatan Foto: Printscreen
Portal AnalitikaIzvor
13:30
Kovčeg sa papinim tijelom unijet u baziliku, čin sahrane privatan

Procesija s kovčegom pape Franja stigla je do bazilike svete Marije Velike gdje će biti sahranjen poglavar Katoličke Crkve.Pogrebnu povorku od bazilike svetog Petra do papinog konačnog odredišta pozdravile su hiljade vjernika okupljenih na rimskim ulicama.

Duž rute duge oko 5,5 km od Trga svetog Petra povorka je prolazila pored mnogih poznatih rimskih spomenika, uključujući Koloseum, a mnoštvo ljudi oprostilo se aplauzom dok je povorka prolazila.

Kovčeg je unijet u baziliku Santa Marija Mađore, a sam čin sahrane je privatan.

12:45
Misa završena, u toku procesija do bazilike Santa Marija Mađore

Drveni kovčeg pape Franja nakon pogrebne mise unesen je u baziliku svetog Petra, nakon čega je u procesiji krenuo na papamobilu ka bazilici u kojoj će biti pokopan.

Papa Franjo će biti pokopan prema svojoj želji u bazilici Santa Majria Mađore, prema kojoj je gajio posebnu pobožnost.

Posljednji papa sahranjen izvan vatikanskih zidina bio je Leon XIII, koji je umro 1903. godine i pokopan je u bazilici svetog Ivana Lateranskog.

Posljednji papa sahranjen u bazilici Santa Marija Mađore bio je Klement IX 1669. godine.

Pogrebna povorka će do bazilike od Trga svetog Petra putovati hodajućim tempom.

12:00
Evo ko sve od svjetskih zvaničnika prisustvuje pogrebu

Na sahrani pape Franje prisustvuje 130 stranih delegacija.

Među pristiglim zvanicama su španski kralj i kraljica Filip VI i Kraljica Letisija, mađarski premijer Viktor Orban, predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, predsjednik francuske Emanuel Makron, italijanska premijerka Đorđa Meloni i predsjednik Italije Serđo Matarela.

Tu su i aktuelni predsjednik SAD Donald Tramp sa Melanojim Tramp, kao i Džozef Bajden.

Na sahrani su prisutni i hrvatski premijer Andrej Plenković, predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, britanski premijer Kir Starmer, predsjednica EP Roberta Mecola, predsjednik Argentine Havijer Milei, generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

Od kraljevskih porodica prisutni su i britanski princ Vilijam, princ Monaka Albert i princeza Šarlen, belgijski kralj Filip i kraljica Matilda, norveški kralj Harald V, švedski kralj Karl XVI Gustaf i drugi.

Sahrani prisustvuje i oko 200.000 vjernika, javljaju italijanski mediji.


11:00
Papa Franjo će biti sahranjen u odjeći posebne simbolike, evo šta će biti pokopano sa njim

Papa Franjo danas će biti sahranjen u rimskoj bazilici Santa Marija Mađore u Rimu. Na njegovom grobu, kako je izričito zahtijevao, neće biti ništa osim imena Franciscus.

Kako piše Daily Mail, papa Franjo biće sahranjen u crvenoj kazuli, dugoj haljini koja u Crkvi simbolizira ljubav, patnju i Isusovu krv. Biće sahranjen i u cipelama u kojima je proveo veći dio pontifikata.

Preko tijela mu je stavljen i palij, vunena traka u obliku slova Y, koja predstavlja Isusa kao Dobrog Pastira. Palij također simbolizira papinsku povezanost sa svim biskupijama svijeta. Napravile su ga časne sestre u Rimu.

Papa na glavi ima i mitru, posebnu kapu koju biskupi i pape nose u liturgiji. Sastoji se od dva dijela krute tkanine u obliku trougla, spojenih sa strane, koja simbolizira Stari i Novi zavjet. U rukama mu je crna krunica kao znak pobožnosti Djevici Mariji, a na ruci srebrni prsten koji je nosio dok je bio nadbiskup u Argentini.

Koje stvari će biti pokopane s njim?

Uz njega će biti pokopani i određeni predmeti. U kovčeg je položena mala vrećica s kovanicama koje su izdane tokom njegovih 12 godina pontifikata. Takođe će biti pokopan s metalnom tubom koja sadrži dokumente i kratku papinsku biografiju.

10:30
Kovčeg iznijet iz bazilike, sahrana počela

Posljednji ispraćaj pape Franje, koji je umro u ponedjeljak u dobi od 88 godina, počeo je u Vatikanu na Trgu svetog Petra kada je iznesen njegov kovčeg iz bazilike svetog Petra.

Pogrebna misa započela je zborom, a talijanski kardinal Giovanni Battista Re, dekan kardinalskog zbora, održaće propovijed i predvoditi euharistijsko slavlje.

Na Trgu svetog Petra je mnoštvo katoličkih vjernika i svjetskih vođa te desetak monarha.Rimska policija procijenila je da se do početka mise okupilo najmanje 140.000 ljudi.

10:00
Počela pogrebna misa, Trampu i Melaniji dozvoljeno da se nekoliko trenutaka zadrže kod kovčega

Pogrebna misa povodom smrti papa Franje počela je ispred Bazilike Svetog Petra u Rimu. Obred predvodi dekan Koledža kardinala, kardinal Đovani Batista Re.

Američki predsjednik Donald Tramp i njegova supruga Melanija dobili su dozvolu da uđu u Baziliku svetog Petra kako bi proveli trenutak pred papinim kovčegom prije početka ceremonije sahrane.

Italijanski predsjednik Serđo Matarela takođe je odvojeno dobio dozvolu za ulazak.

Papa Franja, koji je preminuo u ponedjeljak ujutru u 88. godini,biće sahranjen danas u Rimu. Očekuje se da sahrani prisusutvuju delegacije iz 170 država svijeta, uključujući i Crnu Goru, i desetine hiljada vjernika. Prisustvo su najavili svjetski lideri poput Donalda Trampa, Emanuela Makrona, Volodimira Zelenskog, Kira Starmera i princa Vilijama. U ime Crne Gore, sahrani će prisustvovati predsjednik države Jakov Milatović sa suprugom i minstar Maraš Dukaj, kao predstavnik Vlade.

Ceremonija sahrane počeće na Trgu Svetog Petra u Rimu u 10 sati po lokalnom vremenu, a predvodiće je kardinal Đovani Batista Re. Pogrebna povorka kretaće se centralnim ulicama Rima u procesiji koja bi trebalo da traje oko sat.

Mjere bezbjednosti pojačane

Zbog sahrane pape Franja Italija je pojačala mjere bezbjednosti te uvedelazabranu letenja. U Rimu su prisutniprotivdron sistemi i više od 4.000 policajaca, uz dodatnu pomoć saobraćajne policije i specijalnih jedinica. Do sinoć se od pape oprostilo 250.000 vjernika, a očekuje se da će sahrani prisustvovati oko 200.000 ljudi, javlja Ansa.

I u smrti skroman i jednostavan

Papa Franjo je želio jednostavnu sahranu, bez raskoši. Biće sahranjen u običnom drvenom kovčegu, a ne u tradicionalna tri. Time je nastavio svoju praksu jednostavnosti i skromnosti. Papa je testamentom prekršio još jednu vjekovnu tradiciju – umjesto u grobnicama ispod Bazilike Svetog Petra, Franjo će biti sahranjen u Bazilici Santa Marija Mađore, van Vatikana, koja mu je, kako je sam tvrdio, bila posebno draga.

Prenos ceremonije pogreba pratute uživo na Portalu Analitika

Evo šta slijedi nakon sahrane

Nakon sahrane preminulog poglavara rimokatoličke crkve i biskupa grada Rima, počinje devetodnevni period žalosti (Novemdiales), nakon čega slijedi konklava – skupština kardinala mlađih od 80 godina, koja bira novog papu. Odluka se saopštava kroz bijeli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele.

Ko će naslijediti Franja?

U javnosti se od ponedjeljka nagađa ko bi mogao biti nasljednik preminulog pape. Među mogućim nasljednicima pominju se dvojica kardinala iz Afrike, Peter Turkson iz Gane Iarhibiskup Kinšase Fridolin Ambongo, te kardinal sa Filipina Luis Antonio Tagle. Za titulu poglavara svih katolika konkurišu i mađarski kardinal Peter Erdo, kardinal Pjetro Parolino, sekretar Vatikana, arhibiskup Bolonje Mateo Zupi, ali i Maltežanin Mario Greh, inače generalni sekretar Sinoda biskupa. Kao mogući kandidati za papsku krunu pominju se i Anđelo Skola, nekadašnji arhibiskup milanski, kardinal Lio Burk, njemački kardinal Gerhard Miler, te holandski kardinal Viljem Eijk.

Ko će biti novi papa: Evo o kojim se kandidatima danas govori
6
Ko će biti novi papa: Evo o kojim se kandidatima danas…
21.04.2025 15:01



Portal Analitika