Roaming Networks je tokom prethodnih godina izgradio jako prisustvo na tržištima Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Austrije i Njemačke. Roaming Networks grupa ima preko 650 zaposlenih, a partnerski sarađuju sa 15 svjetskih kompanija. Kako govore, kroz stabilan rast i razvoj teže da prošire poslovanje na nova tržišta Evrope i Amerike.
Roaming Networks Podgorica sljedeće godine proslavlja deceniju poslovanja u Crnoj Gori. Od novembra 2018. godine na čelu kompanije nalazi se izvršni direktor Oliver Obradović, iskusni stručnjak, menadžer i poznavalac savremenih trendova u poslovanju. Obradović iza sebe ima dugogodišnje iskustvo i ostvarene zapažene rezultate na direktorskoj poziciji u kompaniji Microsoft doo Podgorica.
ANALITIKA: Koji su najveći problemi u Crnoj Gori za koje Roaming Networks ima najbolja idejna rješenja koja bi trebalo implementirati?
OBRADOVIĆ: Ono na čemu naša kompanija posebno insistira kada je u pitanju saradnja sa različitim partnerima jeste da u Roaming Networks-u uvijek mogu računati na pouzdanog i kvalitetnog partnera koji će pružiti svu potrebnu podršku u ostvarivanju njihovih ciljeva. Jako smo ponosni na saradnju sa Mtel-om i Crnogorskim Telekomom kada je u pitanju projektovanje i izgradnja optičkih mreža, što je omogućilo visoko pozicioniranje ovih operatera na tržištu telekomunikacija. Rad na projektu koji je u toku, a odnosi se na izgradnju optičke infrastrukture na autoputu Bar-Boljare već nas je preporučio za neke buduće projekte sa kompanijom CRBC.
Društveno odgovorno poslovanje – saradnja sa mladima kroz obrazovanje i sport
Strateška odluka kompanije je da ulaže u mlade u domenu obrazovanja i sporta. Podržavamo visokoobrazovne ustanove i srednje škole, kao i sportske aktivnosti mladih, timske ili pojedinačne. Filantropski segment društveno odgovornog poslovanja je takodje izražen, jer smatramo da sav poslovni uspjeh treba podijeliti i sa onima koji danas nisu u poziciji da se sami izbore sa izazovima – poručuje Obradović.
Projektom nadogradnje sistema za nadzor mreže CGESa uspjeli smo da se, kao stručni saradnici, potvrdimo i u ovoj oblasti kao partner na kojeg se klijent može osloniti i za realizaciju i za pomoć prilikom problema sa kojima se suočavaju svi operateri. Takodje, implementacijom sistema tehničke zaštite i ICT sistema za potrebe Hotela „Karisma“ u Ulcinju i „Bemax“ Arene u Podgorici, potvrdili smo se i u ovom segmentu na tržištu, nudeći savremena rješenja i proizvode koji predstavljaju unapredjenje u ovoj oblasti. Stručnošću i znanjem smo, na svim gore nabrojanim projektima, omogućili klijentima da vide dodatnu vrijednost koju nudimo predanim radom, rješenjima i proizvodima. Prirodno, to nam donosi nove projekte čija realizacija je u toku.
ANALITIKA: Kakva je poslovna politika kada je riječ o zapošljavanju?
OBRADOVIĆ: Broj zaposlenih raste iz godine u godinu kako nam raste obim posla. Ponosni smo na naše stručne i iskusne inžnjere, ali imamo i mlađe kolege koje uče i rade na najizazovnijim projektima uz mentore. Od 2014. imamo i program dvomjesečne obuke “Inženjer budućnosti”, u kome diplomci kroz praksu dobijaju priliku da teorijsko znanje stečeno na fakultetu usavrše kroz praktičan rad na projektima. S druge strane, tehničari i monteri obučeni za rad na visini su jako bitni za realizaciju našeg posla. Kada je riječ o Crnoj Gori, za sada bih izdvojio saradnju sa srednjom Elektrotehničkom školom i ETF-om u Podgorici. Na našem kompanijskom sajtu imamo otvorene pozicije kako za rad u Crnoj Gori, tako i u inostranstvu.
ANALITIKA: Koliko polažete na edukaciju zaposlenih?
OBRADOVIĆ: Mi se bavimo novim tehnologijama, imamo znanje kako ih implementirati i omogućiti da sistemi funkcionišu, te nam je svakako od velikog značaja da zaposleni budu u toku sa svim novinama u oblasti ICT. U Austriji, Njemačkoj, Americi naši zaposleni rade na implementaciji 5G tehnologije i radimo sa najnovijim bezbjednosnim rješenjima koja nude globalne kompanije – sve to podrazumijeva da naši zaposleni imaju sve odgovarajuće licence i sertifikate. Ovo je ujedno I odgovor na vaše pitanje. Posjećujemo domaće i inostrane konferencije i često učestvujemo kao prezenteri, gdje predstavljamo naša rješenja, uspješne priče (success stories) ili dobru prasku. Da, ulažemo u edukaciju i profesionalni razvoj svih zaposlenih.
ANALITIKA: Kako Roaming Networks Podgorica posluje u posljednje tri godine, gdje ste na listi najuspješnijih firmi u Crnoj Gori?
OBRADOVIĆ: Nas naprijed vode novi projekti i mogućnost da znanjem i stručnošću unaprijedimo poslovanja klijenata. i ako smo skoro deset godina na ovom tržištu, vjerujemo da naše vrijeme tek dolazi. Prema podacima BI consulting firme i poslovnim novinama “100 najvećih u Crnoj Gori”, naša kompanija je na petom mjestu za 2018. godinu u sferi telekomunikacija.