- Pitanja koja bude Vašu zabrinutost, iznijeta u Vašem dopisu, smo proslijedili Stsjt dipartmentu u Vašingtonu. Vlada Sjedinjenih Država će svakako pažljivo pratiti lokalne izbore 23. maja, kao što smo pratili i sve izbore u Crnoj Gori - kaže se u odgovoru Mura na pismo predsjednika PZP-a, koje je Medojević poslao 25. marta.
Kako je saopšteno, i Evropska komisija će danas Medojeviću dostaviti odgovor na pi-smo kojim crnogorska opozicija traži specijalnu posmatračku misiju Brisela za izbore 23. maja, koji će se održati u 14 crnogorskih opština.
Dopis sa zahtjevom da se formira specijalni posmatrački tim za izbore, koji bi bio sa-stavljen posebno od eksperata za pranje novca i organizovani kriminal, Medojević je krajem prošlog mjeseca uputio Vladi SAD i Evropskoj komisiji u Briselu. Roderik Mur u odgovoru naglašava da smo „potpuno saglasni sa Vama oko važnosti
slobodnih i poštenih iabora, ne samo kada je riječ o Crnoj Gori, već i o svakoj demokrat-skoj zemlji".
- Vlada Sjedinjenih Država nema namjeru da pošalje specijalni posmatrački tim u Crnu Goru za predstojeće izbore. Kao člana Organizacije za svropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), dajemo punu podršku ulozi Biroa za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) u praćenju izbora, a Vama savjetujemo da se kod OEBS-a raspitate oko praćenja izbora - kazao je Mur.
Kao što je poznato, ODIHR/OEBS neće slati posmatračku misiju za predstojeće lokalne izbore, jer zvanična Podgorica im nije uputila poziv, koji je morala ako je bilo volje da strana misija prati ovo glasanje.
U dopisu Evropskoj komisiji, Medojević tvrdi da opozicija cijeni da se izborni procesi u Crnoj Gori u kontinuitetu odvijaju na nelegalan način, uz zloupotrsbu državnih organa, javnih preduzsća, javnih i tajnih fondova, „što rezultira pritiscima i ucjenama birača, i stvara ambijent atmosfere straha i prinude".