S druge strane, neki roditelji negoduju jer im djeca ne idu u školu, ali iz Ministarstva prosvjete poručuju-ovo je najbolji model koji se u Crnoj Gori mogao ponuditi.
Da je distanca, dezinfekcija i mjerenje tjelesne temperature u školama dala rezultate govore brojke. 97 učenika je zaraženo koronavirusom u odnosu na 100.000 koji pohađaju nastavu u učionicama.
"Da se u školama širi zaraza ovaj procenat bi bio mnogo veći tako da je ovaj sistem pružio ono što mi stalno govorimo da su djeca sigurna u školskom okruženju. Ne treba roditelji da razmišljaju da li djeca mogu da se zaraze", rekla jeArijana Nikolić-Vučinić iz Ministarstva prosvjete.
Upravo ovako nizak procenat zaraženih očekivali su i roditelji.
"Negdje u skladu sa očekivanjima jer se i najavljivalo da će škole biti sigurno mjesto i da se ne očekuje da će se širiti koronavirus unutar škola, zbog svih mjera koje se sprovode", kazala je Kristina Mihajlović iz Udruženja Roditelji.
U odnosu na broj oboljelih u opštinama primjenjuje se sistem semafora. Ipak, potpuni prelazak na online nastavu neprihvatljiv je za većinu roditelja.
"Očekivali smo da će određeni broj roditelja željeti da djeca idu, a neki da ne treba da idu. Mi smatramo da je u ovoj situaciji da je ovo najbolji model koji Crna Gora mogla da prihvati", dodala jeNikolić-Vučinić.
"Mislimo da roditeljima treba ostaviti pravo na koji sistem će da se odluče, ali je ogroman broj onih koji smatraju da zamjena za odlazak u školu ne postoji", dodala jeMihajlović.
Iako učionica nema zamjenu pritužbe roditelja odnose se na oranizaciju savladavanja gradivo, ali i sistem kontrole naučenog.
"I dalje gradivo obimno prelazi se veoma brzo i sa druge strane roditelji ukazuju da postoji različita slika od škole do škole. Nijesu organizovani časovi ni konsultacije za djecu koja pohađaju online nastavu, tako da tu ima odstupanja", zaključila jeMihajlović.
I dok roditelji cekaju korekciju nastavnih planova, nastavnici očekuju da budu dodatno plaćeni za online nastavu, što su im iz Ministarstva nedavno i obećali.