Pobjeda je prošle godine pisala o ovom problemu. Prošle godine su djeca iz romske zajednice počela u školu tek 23. septembra jer nije bilo prevoza. Ministarstvo prosvjete je tada samo kratkotrajno riješilo taj problem koji traje godinama.
Odgovornost se prebacivala – škole su poručivale da nije njihova krivica što nema prevoza, dok je Ministarstvo odgovaralo da su upravo škole adresa.
Prebacivanje lopte se nastavlja
Prebacivanje odgovornosti između škola i Ministarstva se nastavilo i ove godine.
Iz tog Ministarstva je Pobjedi juče rečeno da svake godine organizuju besplatan prevoz za oko 400 učenika osnovnih škola RE populacije u Podgorici.
Safet Kalač, generalni direktor Direktorata za obrazovanje pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u Ministarstvu prosvjete, sastao se juče sa sa medijatorima i vozačima iz šest podgoričkih škola u kojima ova djeca pohađaju nastavu, rečeno je iz Ministarstva.
Medijatori treba da se obrate upravama škola jer su škole odgovorene tj. nadležne za organizaciju prevoza učenika. Danas će se održati sastanak sa direktorima tih škola na kojem će biti riječi o rešavanju nastalog problema.
Ministarstvo prosvjete je, kako su kazali, ovim školama obezbijedio sredstva za gorivo neophodno za prevoz učenika RE populacije.
Elvis Beriša, izvršni direktor NVO ,,Koračajte sa nama“ je kazao za romanet.me da im se od početka školske godine javljaju redovno roditelji sa molbom da saznaju kada će biti prevoz organizovan.
"Dešava se da recimo roditelji se obraćaju školama, škole kažu da treba da se obrate Ministarstvu prosvjete, da škole nijesu nadležne za organizovanje prevoza. S druge strane, roditelji nemaju mogućnost ni da biraju škole u koje će upisati svoju djecu, jer Ministarstvo, prema navodima škola, donosi odluku gdje će koje dijete biti upisano. Onda se roditelji nađu u situaciji da ne biraju ni školu, ali i u sukobu su sa Zakonom o osnovnom obrazovanju, zbog toga što djeca ne pohađaju nastavu redovno", rekao je on.
Roditelji zabrinuti
Mefailj Šabani, roditelj učenice šestog razreda u OŠ ,,Vladimir Nazor“ kaže da nema informaciju kada će biti organizovan prevoz.
"Molim sve ljude koji rade oko organizovanja prevoza da nam jave što prije kada će biti taj prevoz. Stalno isti problem imamo", istakao je on.
Šabani kaže da je zbog ovog problema pokušao da upiše dijete u najbližu osnovnu školu kako ne bi morao da čeka organizovani prevoz.
"Rečeno mi je da nema mjesta i da treba da idem u druge gradske škole da pitam. Ja ne znam gdje da idem, strah me da će biti opet problema oko prevoza", rekao je Šabani.
Fitim Pajazitaj, čija djeca pohađaju nastavu u OŠ ,,Savo Pejanović“, je ogorčen i ne razumije, kako kaže, zašto se dozvoljava svake godine isti problem samo za romsku djecu.
"Dvoje starije djece pohađaju nastavu u ,,Savo Pejanović“, od početka školske godine nemam nikakvu informaciju zašto nema prevoza i kada će biti organizovan. Treće dijete mi je neko iz Ministarstva upisalo u ,,Vuk Karadžić“ školu bez mog pitanja i odobrenja da se u tu školu upiše moje dijete. Volio bih da sva djeca budu upisana u istu školu, ali ovdje se mi roditelji ne pitamo izgleda", rekao je Pajazitaj za taj portal.