Politika

Roćen: Diplomatski odnosi sa Kosovom gotova priča

Izvor

Na pitanje da li će Srbija razumjeti uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Kosovom, Roćen je kazao da se to pitanje potpuno nepotrebno ponovo stavlja u žižu odnosa dvije države i dodao:  „To je završena priča. Kada priznate jednu zemlju, onda je logična sljedeća faza - uspostavljanje diplomatskih odnosa.“

On je ocijenio legitimnim zahtjev Srbije da Crna Gora to ne uradi prije nego sud u Hagu donese odluku po tužbi Srbije. „Kao što je legitimno da i mi imamo svoje interese. Mi smo zaista bili uviđavni sve ovo vrijeme, čekali smo da se završi proces iznošenja argumenata pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu i taj proces je završen“, kazao je Roćen, dodajući da oni koji sada govore da bi bilo fer sačekati  to mišljenje, taj argument uvijek mogu nanovo potezati, pogotovu ako to pitanje bude definisano tako da se može različito tumačiti.

„Kada smo donosili odluku o priznavanju Kosova, rukovodili smo se većinskim stavom EU. I prema mišljenju Suda u Hagu odnosićemo se na isti način“, precizirao je crnogorski ministar inostranih poslova.

Na opasku novinara Vijesti da su predsjednik Vujanović i potpredsjednik Vlade, Svetozar Marović izjavili da će Crna Gora poštovati odluku Suda u Hagu i da neće uspostavljati odnose sa Kosovom do odluke tog suda, i na pitanje zbog čega u vlasti postoje kontradiktorni stavovi o tome, Roćen je odgovorio:

„To su mišljenja odgovornih ljudi u vlasti Crne Gore, a Vlada koja vodi spoljnu politiku ima svoju odluku o priznanju Kosova, čija će realizacija biti zaokružena uspostavljanjem diplomatskih odnosa. Za to je zaduženo Ministartsvo inostranih poslova.“

Roćen je negirao da u izvještaju EK komisije stoji da je borba protiv korupcije i organizovanog kriminala u Crnoj Gori neefikasna, objašnjavajući da su ocjene EK o tom problemu gotovo identične za sve zemlje regiona i nazvao „zarobljenom političkom pameću“ zabrinutost dijela crnogorske javnosti da je podzemlje postalo toliko moćno da može zarobiti državu.

Na pitanje da li je tačno da je on inicijator formiranja vojne obavještajne službe u Crnoj Gori, Roćen je odgovorio: „To je priča gospodina Medojevića. Jedina je činjenica da je, dok sam ja bio vojno-politički savjetnik gospodina Đukanovića, donesena odluka o ukidanju dvije ispostave vojno-obavještajne službe.“

Roćen je dodao da je upravo on, kao ministar inostranih poslova, ugasio zametak diplomatske obavještajne službe, jer smatra da u maloj državi kao što je Crna Gora ne treba umnožavati razne službe po svim nivoima.

On je kazao da Medojevićem manipuliše neko ko je ovdje veoma aktivan  u diplomatskim i u drugim krugovima, ne navodeći mu ime.

Komentarišući Đukanovićeve najave o svom povlačenju, Roćen je kazao: „U mladoj državi, kao što je Crna Gora, izuzetno je važna uloga  vođstva. Premijer Đukanović je prepoznat kao jedan od vodećih lidera, ne samo na zapadnom Balkanu, kao čovjek sa vizijom, koji je znao da u jednom teškom vremenu vodi Crnu Goru. Pa mi smo uspjeli da prođemo između kapi“, kazao je crnogorski ministar inostranih poslova.

        

Portal Analitika