Društvo

Rotković: Kralj Aleksandar nije zaslužio spomenik na Cetinju

Izvor

Akademik Radoslav Rotković podsjeća da je spomenik kralju Aleksandru podignut na mjestu gdje je kralj Nikola, njegov djed, dijelio pravdu. Brijest, koji je bio simbol države, objašnjava Rotković, vojska je tokom noći sasijekla u korjenu, kako bi Karađorđeviću, na tom mjestu, bio podignut spomenik. Aleksandar nije zaslužio da njegov kip krasi Cetinje, poručuje Rotković i objašnjava:

''Ima negativnih zasluga. On je đedu oduzeo državu. On je rođen na Cetinju, đed mu je davao oraha iz džepa. Taj spomenik je postavljen na mjesto na kom je postojao spomenik, brijest je bio spomenik, prema tome, nema govora da se opet pravi ista nepravda. Postavljenje tog spomenika bila bi nepravda zato što je posječen istorijski brijest da bi se postavio taj spomenik. Pravda je učinjena što je taj spomenik uklonjen i tu je sad spomenik Ivanu Crnojeviću.''

Podsjetimo, odlukom podgoričke Skupštine 1918. Crna Gora je, aneksijom, pripojena Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, kojom je vladao Karađorđević. Godine 1938. u njegovu čast je podignut bronzani kip, međutim, ’41 fašisti su ga oborili i odnijeli na nepoznato mjesto.

Rotković kaže da je želja kraljice Jelena Savojske, kćerke kralja Nikole, bila da se spomenik ukloni iz centra Cetinja.

''Eto zbog čega je taj spomenik skinut. Kraljica Jelena je tražila obnovu crnogorske države, nijesu crnogorski zelenaši to tražili.''

Generalni sekretar Matice crnogorske Marko Špadijer kaže da ga ne iznenađuje inicijativa Srpskog nacionalnog savjeta. Za Antenu M, Špadijer kaže da je to još jedan pokušaj umalovažavanja države Crne Gore i njene istorije.

''Da se jedna inicijativa koja je van pameti veže za zaštitu spomenika kulture - to je vrhunac licemjerja. Mislim da takvim stvarima ne bi trebalo da dajemo publicitet, jednostavno ih treba ignorisati. Jer upravo oni koji su pokrenuli tu vampirsku ideju, upravo to i hoće, da se publicira takva stvar i da ponovo pokažu jedno nepoštovanje prema Crnoj Gori i njenoj istoriji.''

Iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara saopšteno je da odluku o podizanju spomen-obilježja donosi Prijestonica Cetinje, uz prethodnu saglasnost Ministarstva kulture.

Istoručarka umjetnosti Tijana Samardžić je objasnila da, u slučaju da se spomen-obilježje postavlja na objektu koji je kulturno dobro ili se gradi na prostoru koji je zaštićena okolina dobra, potrebna je saglasnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Portal Analitika